Domácí

Žebříček nejsilnějších armád světa. Česko si letos polepšilo

Žebříček nejsilnějších armád světa. Česko si letos polepšilo
Zdroj: Profimedia

Podle nového průzkumu deníku Global Firepower patří armáda České republiky mezi jedny z nejlepších. Oproti loňskému roku si Česko letos polepšilo o dvě příčky a umístilo se na 30. místě. Na první místo se dostalo USA, druhé místo obsadilo Rusko a za ním zůstala Čína.

V průzkumu deníku Global Firepower byly hodnoceny armády ze 136 zemí podle 55 faktorů, mezi které patří rozpočet, počet vojáků, vyzbrojení nebo nerostné bohatství. Letos se do žebříčku dostalo i Irsko, Libérie a Černá hora.

První místo obsadily Spojené státy Americké, které si své prvenství drží od loňského roku. Svou pozici si udrželo také druhé Rusko a třetí Čína. Do první desítky se letos dostala i armáda Jižní Koreji, která loni obsadila 12. místo. Naopak z ní vypadl Egypt, který byl loni na 10. místě.

Související obsah

Armáda České republiky se v letošním roce dostala na 30. místo a zlepšila se tak o dvě příčky. Podle průzkumu má armáda celkem 29 050 vojáků a rozpočet 2,6 miliardy USD (59 miliardy korun). Nejvyšší rozpočet má první USA, a to 647 miliard USD (14,9 bilionů korun).

Nejhůře dopadla armáda Bhútánu, která skončila na 136. místě. Na předposledním místě skončila Libérie a před ní se umístil na 134. místě Surinam.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz