Zdraví

Depresí na podzim přibývá, trpí jí 700 tisíc lidí! Jaké jsou příznaky?

Za posledních dvacet let se počet pacientů, kteří se léčí na psychiatrických ambulancích s depresí zdvojnásobil. Pravidelně navštěvuje psychiatry 100 tisíc lidí, ale příznaky nemoci jich má až sedmkrát tolik. Počty nemocných stoupají nejvíc s příchodem podzimu.

"Ráno najdete kámen na hrudi a nemůžete se zvednout, nejste schopný reagovat, negujete veškeré aktivity," vypráví Martin, který dlouhou dobu bojuje s depresí.

Léčil se od roku 2004. Když už si konečně myslel, že se vše obrací k lepšímu, přišla úmrtí v rodině a nemoc. "Ty rány mě semlely úplně. Nebyl jsem schopný opravdu tři dny vylézt z postele," popisuje hrozné stavy. Pravidelně však dochází na psychiatrickou kliniku a svoji léčbu úspěšně dokončuje.

Odborníci už dokonce používají termín podzimní deprese. Kratší dny, méně slunce, to právě může deprese rozvinout. Na vině je také hektický životní styl, stres a málo fyzické aktivity.

"Abychom mohli diagnostikovat depresivní poruchu, tak takto výrazně smutná nálada, která má podstatný vliv na náš život, musí trvat alespoň 14 dní," říká lékař Jiří Raboch.

Související obsah

Začátek depresí může být nenápadný. Často se projevuje nechutí k jídlu, nespavostí, ztrátou zájmu o komunikaci s přáteli, anebo ztrátou zájmu o veškeré koníčky.

Trpí jí více ženy než muži. U nás se léčí 700 tisíc lidí. Půl milionu z nich antidepresiva užívá denně. Zkušenosti s užíváním antidepresiv má asi 10 procent české populace. Ročně Češi spolykají sedm milionů těchto balení. Spotřeba všech psychofarmak, tedy léků na podporu psychického zdraví, je dvojnásobná.

Anežka Vrbicová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz