Počasí

Nová výstraha před sněhem! Kdy začne chumelit u vás? MAPY

Do Česka by tento týden měla dorazit pořádná zima spolu s prvními závějemi. Na jihu Čech podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napadne až 25 cm sněhu. Sníh by měl vydržet několik dní, ke konci týdne se pak opět mírně oteplí.

V Jihočeském kraji ČHMÚ vyhlásil vysoký stupeň nebezpečí - očekává se zde během pondělka sněhová kalamita. Podle meteorologů na jihu území napadne 5 až 15 cm sněhu, na Šumavě, v Novohradských horách a na Českokrumlovsku to bude až 25 cm.

Meteorologové proto varují před dopravními a energetickými komplikacemi. U mokrého sněhu navíc hrozí poškození drátů elektrického vedení a polámané větve. Meteorologové proto doporučují nevyjíždět autem, pokud to není opravdu nutné.

Od rána chumelí už na Šumavě. Meteorologické kamery zachytily také sněžení v Churáňově, ve Volarech a u Prachatic.

Na jihu Čech a jihu Moravy také platí výstraha kvůli ledovce. Obezřetní by měli být zejména řidiči kvůli riziku zvýšené nehodovosti. Starší a méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Výstrahy ČHMÚ platí od pondělí do úterního dopoledne.

"Nový pracovní týden přinese nebezpečné meteorologické jevy – náledí, ledovku a v pondělí na jihu území i vydatné sněžení – na Šumavě napadne do úterního rána 25 cm sněhu. Od pondělí do středy k nám bude proudit studený vzduch od severovýchodu, takže se bude ochlazovat," upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová.

Pondělí
V pondělí bude podle meteorologů celý den zataženo a kromě jihovýchodu čeká celé území vydatné sněžení - zejména na jihu Čech. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do 6 stupňů, na horách v tisíci metrech to klesne na nulu. Na Moravě, ve Slezsku a na severovýchodě Čech můžeme očekávat silnější vítr - místy s nárazy kolem 50 km/h, na horách bude vítr fičet v rychlosti až 70 km/h.

Související obsah

Úterý
I úterý bude zpočátku zatažené se sněhovými srážkami - zejména na jihu území - odpoledne však začne částečně ubývat oblačnosti. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat okolo 0 až -4 stupňů, na jihu bude místy ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty by neměly přesáhnout rozmezí -2 až 2 stupňů. Na východě Moravy a ve Slezsku bude foukat silný vítr.

Středa
Ve středu můžeme podle meteorologů očekávat oblačno až polojasno, na východě postupně dokonce i jasno. Odpoledne ale přijdou od západu mračna a místy by mělo i sněžit. Teploty v noci klesnou na -4 až -8 stupňů, přes den se budou pohybovat od -2 do 2 stupňů.

Čtvrtek
Na východě by mělo být zpočátku jasno, postupem dne však bude přibývat oblačnosti. Na západě by měl místy padat sníh či mrznoucí déšť, během dne bude postupně přecházet do deště. Noční teploty by měly být od 0 do -4 stupňů, na východě bude dokonce chladněji a teploty klesnou až na -8. Přes den se budou nejvyšší teploty pohybovat od 2 do 6 stupňů, na Moravě by neměly přesáhnout 1 stupeň.

Související obsah

Pátek
V pátek bude zataženo až oblačno, na Moravě budou místy mlhy a mráz. Na západě meteorologové očekávají místy déšť. Nejnižší noční teploty klesnou na -1 až -5 stupňů, přes den dojde k oteplení a teploty se budou pohybovat od 2 do 7 stupňů. Na Moravě bude foukat silný vítr.

Víkend
Víkendová rána budou mlhavá, místy bude padat mrznoucí déšť. Noční teploty by se měly pohybovat od 1 do -3 stupňů, na Moravě to bude až -5. Nejvyšší denní teploty stoupnou na 3 až 8 stupňů, na Moravě a severovýchodě Čech by se ale měly pohybovat pouze okolo nuly.

Podívejte se na předpověď počasí:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Plastová okna mají skvělou VYCHYTÁVKU, o které vám výrobce nikdy neřekl! Ušetříte za topení

NEJ čepice na zimu: Tyhle kousky musíte mít!

sei, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz