Kostnice

V Kutné Hoře rozebírají pyramidu z lidských kostí, objevili plíseň

Odborníci začali ve čtvrtek ráno v kutnohorské kostnici rozebírat jednu ze čtyř pyramid tvořenou lidskými kostmi. Restaurátorské práce navazují na dlouhodobou opravu kaple i kostela Všech svatých.

V kryptě panují zvýšená bezpečnostní opatření - mezi ostatky se totiž objevily plísně. Rozebrat pyramidu přitom není nic snadného - je vysoká čtyři metry a podle odhadů ji tvoří až patnáct tisíc koster. Demontáž tak potrvá čtyři měsíce.

 

Po rozebrání kostlivého monumentu odborníci opraví a zpevní podlahy na nestabilním podloží, pak kosti navrší zpátky. Rozebírání pyramidy přitom provázejí bezpečnostní opatření - je obehnaná stěnou se dveřmi, za které může jen restaurátor.

 

Ten kosti dezinfikuje a pracuje výhradně s rouškou. V místnosti se víří prach a navíc se ukázalo, že na kostech i po staletích zůstává plíseň, která by mohla být životu nebezpečná.

 

Související obsah

 

Odborníci plánují kosti spočítat a fascinuje je, jak dobře je dílo postavené. Až budou experti hotoví s touto pyramidou, čeká stejná péče i zbylé tři. Kostnice je pro turisty přístupná i během rekonstrukce, na místě jsou prosklená kukátka.

pez, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz