Neschopenka

Tyto nemoci Čechy trápí nejvíc! Marodila třetina zaměstnanců

Tyto nemoci Čechy trápí nejvíc! Marodila třetina zaměstnanců
Zdroj: Thinkstockphotos

Češi nejčastěji marodí s nemocemi dýchacích cest. Loni kvůli nim bylo přes 600 tisíc neschopenek. Následují nemoci pohybové soustavy a úrazy nebo otravy. Nejvíce lidí stonalo ve Středočeském kraji a v Praze, které ale mají také nejvíce obyvatel.

Kvůli nemocné dýchací soustavě loni Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vydala asi 633 tisíc neschopenek. Drtivou většinu z toho tvořily akutní infekce, kam patří i viróza s kašlem a rýmou. Podle propočtů Českého statistického úřadu (ČSÚ) připadá na 100 tisíc obyvatel přes 13 tisíc takto nemocných.

Celkem loni ČSSZ zaznamenala téměř 1,7 milionu neschopenek. Na 100 tisíc nemocensky pojištěných tak bylo průměrně 36,5 tisíce pacientů. Nejvíce nemocných přibylo v posledním čtvrtletí roku 2017. Letos je přitom už za první tři čtvrtletí více pacientů, než bylo za stejné období loňského roku.

Na druhém místě v příčinách neschopenek zůstávají dlouhodobě nemoci pohybové soustavy, kam patří i poranění páteře a bolest zad. Loni s nimi marodilo téměř 325 tisíc lidí. Následovaly úrazy a otravy, kterých bylo přes 190 tisíc.

Související obsah

Více než stovka lidí loni marodila s tuberkulózou, kvůli rakovině a dalším nádorům bylo téměř 14 tisíc neschopenek. Kvůli těhotenství, porodu nebo šestinedělí pak do práce nechodilo přes 37 tisíc žen.

Nejvíce zaměstnanců loni marodilo ve Středočeském kraji a Praze (přes 190 tisíc), naopak nejméně v Karlovarském kraji (asi 47 tisíc), který je ale nejmenší. Počet prostonaných dnů se v průměru ustálil na 41 dnech. Nejdéle mají lidé neschopenku kvůli tuberkulóze.

Podívejte se, kolik bylo neschopenek v přepočtu na 100 tisíc obyvatel:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz