Domácí

Cena vajec půjde nahoru, velké obchody nechtějí klecový chov

Cena vajec opět poroste a to nejen teď před Vánocemi. Hypermarkety se totiž zavázaly, že do roku 2025 definitivně vyřadí z prodeje vejce z klecových chovů. Majitel farem tak budou muset investovat další peníze a své chovy úplně přebudovat.

Z vejce z klecového chovu dnes zaplatíme zhruba čtyři koruny, za vejce z podestýlky a halového chovu šest korun a za vejce z volného výběhu dokonce až osm korun.

Pokud obchodní řetězce budou trvat na svém závazku prodávat po roce 2025 „přinejhorším“ halová vejce, mohly by se jejich ceny vyšplhat až na dvojnásobek.

"My jsme se zavázali, že na našich obchodech nebudou vůbec," sdělil mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček. "Je možné, že ta cena bude skutečně vyšší za toto lepší vejce v uvozovkách," potvrdila mluvčí obchodního řetězce Globus.

Nosnice v kleci žije na ploše o velikosti o něco větší než je papír A4, halová má prostoru více. Nejlépe je na tom ale nosnice z volného chovu. "Ony jsou každý den venku a každý den na zeleném," vysvětlil chovatel Jan Dvořák.

Související obsah

Změna nutí chovatele, aby začali propočítávat náklady na přestavbu farem. Českomoravská drůbežářská unie celkovou částku odhaduje na šest miliard korun.

"Ti chovatelé už investovali před rokem 2012 do těch obohacených klecových systémů, někteří je splácí doposud úvěry, takže uvidíme, co ukáže čas," uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.

Cena vajec je nyní v tuzemsku třetí nejnižší v Evropské unii po Litvě a Španělsku.
 

Jana Schillerová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz