Úsek D1 mají opravit do pondělí. Na víkend v rozpisu nebyli dělníci!

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přikázalo společnosti, která opravuje problematický úsek D1, aby okamžitě napravila své chyby. Kaverny má odstranit do pondělka. Podle ŘSD přitom firma o víkendu ani neplánovala na stavbě pokračovat.

"Z harmonogramu stavby čteme, že na tento týden (Geosan) plánoval na stavbu šest lidí a na víkend nula," citoval mluvčího ŘSD Jana Rýdla portál Novinky.cz. Podle něj má firma Geosan čas do pondělí 17. prosince, aby vozovku na dálnici v úseku Humpolec - Větrný Jeníkov zprůjezdnila.

Právě toto datum uváděla firma v listopadu jako nejzazší termín dokončení oprav. Původně mělo být přitom hotovo už před měsícem. Stavební firma ale tvrdí, že na odstranění kaveren má delší lhůtu. Splnit pokyn ŘSD prý může do devíti dnů.

ŘSD už firmě poslalo závazný příkaz investora k okamžité opravě vysypaných kaveren pod levým jízdním pruhem. Společnost má vozovku upravit tak, aby bylo možné ji používat bez omezení. "Pokud tak neučiní, jsme stoprocentně připraveni převzít na staveništi iniciativu," dodal Rýdl.

Italsko-kazašsko-české konsorcium firem, kterému za zpoždění prací hrozí mnohamilionové pokuty, už přijalo první opatření. "Stroje nepotřebné pro opravy kaveren přesouváme na zázemí staveniště. Tím se uvolní prostor části dálnice pro integrovaný záchranný systém," sdělila mluvčí Geosanu Vlasta Končelová.

Související obsah

Opravy měly být dokončeny před zimou, což se ale nestalo a v kritickém úseku od úterka kolabovala doprava. Kolony se při hustém sněžení táhly na desítky kilometrů v obou směrech, lidé v autech mrzli celé hodiny. Sypače navíc nemohli kvůli kavernám projet.

Podle ŘSD problémy zavinil právě zhotovitel stavby, firma Geosan, která nedbala jeho pokynů. Ministr dopravy Dan Ťok zase prohlásil, že za kolaps mohou řidiči kamionů, kteří neuvolnili dálnici pro průjezd sypačů. Proti tomu se ale sdružení dopravců Česmad ohradilo.

Podívejte se na reportáž TV Nova o kolapsu na D1:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu D1

Důležité Události

Píše se na Deník.cz