Ivo Valenta

Další politik podezřelý ze střetu zájmů! TI podala podnět na Valentu

Senátor z Uherskohradišťska Ivo Valenta je podezřelý ze střetu zájmů. Podnět zlínskému magistrátu podala v pondělí Transparency International (TI). Valenta se jej podle TI dopouští tím, že ovládá televizi TV Brno 1.

Valenta vlastní na Kypru sídlící společnost Sheading Financial, ta je stoprocentním vlastníkem jiné kyperské společnosti WCV World Capital Ventures, ta ze 70 % vlastní českou společnost OUR Media a ta má 65 % podíl ve společnosti Brno TV, s.r.o., provozovatele vysílání stanice TV Brno 1.

Podle Transparency International je tak Valenta podezřelý, že jako veřejný funkcionář porušuje ustanovení zákona o střetu zájmů zakazující ovládání médií.

"Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky," upozornil ředitel české pobočky TI David Ondráčka.

Podle TI hrozí Valentovi pokuta až do výše čtvrt milionu korun. Případem se zabývá zlínský magistrát.

Související obsah

Transparency International upozorňuje, že Valenta vlastní i další média, na něž zákon o střetu zájmů nepamatuje. Ten veřejným funkcionářům zakazuje vlastnictví rádií, televizí a vydavatelů periodického tisku.

"Senátor Ivo Valenta se pravděpodobně dopustil přestupku v případě Brno TV, ale jeho mediální skupina zahrnuje více subjektů, ve kterých hraje klíčovou roli, ale zákon na tyto případy nepamatuje. Podle nás to však není záměr, jako spíš mezera v zákoně,“ dodal právník TI Jan Dupák.

Související obsah

Valenta se brání, že ve střetu zájmů není. " Ať si Trasparency International podává podněty, jaké chce. Nicméně bych jim nejdříve doporučil, aby se detailně seznámili se zákonem o střetu zájmů i tím, že já vykonávám všechny své politické funkce pouze jako neuvolněný člen ať už krajského zastupitelstva, tak zastupitelstva statutárního města Zlín. Proto v žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů," řekl Valenta webu iDNES.cz.

Valenta je senátorem za obvod 81 Uherské Hradiště od roku 2014. Zvolen byl za Soukromníky. Letos vstoupil do Senátorského klubu ODS. Za Soukromníky byl v roce 2016 zvolen také krajských zastupitelem a letos uspěl i ve volbách do zlínského magistrátu. Od roku 1989 Valenta podniká. Je vlastníkem loterijní společnosti.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ivo Valenta

Důležité Události

Krátká zpráva

Fond vyplatil zemědělcům zasaženým tornádem přes půl miliardy

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatil zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, už přes půl miliardy korun. Jedná se asi o 80 procent nahlášených škod. Lesy ČR vyplatily asi 34 milionů korun. Částky dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Píše se na Deník.cz