Volby 2020

V Senátu končí Milan Štěch i Ivo Valenta, neuspěla ani Anna Šabatová

V Senátu končí Milan Štěch i Ivo Valenta, neuspěla ani Anna Šabatová
Zdroj: Profimedia

Volební místnosti se uzavřely a strany začínají sčítat zisky a ztráty. Jedním z největších překvapení je porážka současného místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Končí například i podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) a do Senátu se neprobojovala ani bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelení+SEN21+Idealisté).

 ČSSD se nepodařilo zvítězit ani v jednom obvodě. Překvapivě tak skončil místopředseda horní komory Parlamentu Milan Štěch, kterého porazil Jaroslav Chalupský (za SSO). Štěch v prvním kole získal 11 581 hlasů, v druhém už jen 7649. Oproti tomu Chalupský spadl z 8731 na 8433. Volební účast v jejich obvodě byla 14,91 procenta.


Do Senátu se nedostal ani místopředseda ČSSD Michal Šmarda, kterého strana tlačila na post ministra kultury. Zatímco  Josefu Klementovi (KDU-ČSL) počet hlasů mezi prvním a druhým kolem rostl, Šmarda jen ztrácel. Skončil na 40,18 procentech hlasů, účast byla nadprůměrná, a to 19,01 procenta.

Související obsah


Do Senátu se neprobojoval ani bývalý velvyslanec Michael Žantovský (za ODS+STAN+TOP 09). Nynější senátor Václav Láska (SEN 21) pozici udržel s 54,37 procenta hlasů, byť v prvním kole skončil na druhém místě.


Jako senátor skončil i podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky). Zatímco první kolo těsně vyhrál, v druhém přišel o podstatnou část voličů. Josef Bazala (KDU-ČSL) oproti prvnímu kolu získal dalších 2000 hlasů, celkem pak 60,78 procenta hlasů.


Neuspěla ani někdejší ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelení+SEN21+Idealisté). Oproti prvnímu kolu si polepšila jen o necelé dvě stovky hlasů, vítězný Roman Kraus (ODS) si jich naopak k velkému náskoku z prvního kola připsal ještě 1400 a celkově získal 57,71 procenta.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz