Volby 2020

V Senátu končí Milan Štěch i Ivo Valenta, neuspěla ani Anna Šabatová

V Senátu končí Milan Štěch i Ivo Valenta, neuspěla ani Anna Šabatová
Zdroj: Profimedia

Volební místnosti se uzavřely a strany začínají sčítat zisky a ztráty. Jedním z největších překvapení je porážka současného místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Končí například i podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) a do Senátu se neprobojovala ani bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelení+SEN21+Idealisté).

 ČSSD se nepodařilo zvítězit ani v jednom obvodě. Překvapivě tak skončil místopředseda horní komory Parlamentu Milan Štěch, kterého porazil Jaroslav Chalupský (za SSO). Štěch v prvním kole získal 11 581 hlasů, v druhém už jen 7649. Oproti tomu Chalupský spadl z 8731 na 8433. Volební účast v jejich obvodě byla 14,91 procenta.


Do Senátu se nedostal ani místopředseda ČSSD Michal Šmarda, kterého strana tlačila na post ministra kultury. Zatímco  Josefu Klementovi (KDU-ČSL) počet hlasů mezi prvním a druhým kolem rostl, Šmarda jen ztrácel. Skončil na 40,18 procentech hlasů, účast byla nadprůměrná, a to 19,01 procenta.

Související obsah


Do Senátu se neprobojoval ani bývalý velvyslanec Michael Žantovský (za ODS+STAN+TOP 09). Nynější senátor Václav Láska (SEN 21) pozici udržel s 54,37 procenta hlasů, byť v prvním kole skončil na druhém místě.


Jako senátor skončil i podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky). Zatímco první kolo těsně vyhrál, v druhém přišel o podstatnou část voličů. Josef Bazala (KDU-ČSL) oproti prvnímu kolu získal dalších 2000 hlasů, celkem pak 60,78 procenta hlasů.


Neuspěla ani někdejší ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelení+SEN21+Idealisté). Oproti prvnímu kolu si polepšila jen o necelé dvě stovky hlasů, vítězný Roman Kraus (ODS) si jich naopak k velkému náskoku z prvního kola připsal ještě 1400 a celkově získal 57,71 procenta.

TN.cz

K tématu Volby 2020

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz