Nádor na mozku

Malý zázrak! Agresívní nádor v mozku dívky (11) záhadně zmizel

Malý zázrak! Agresívní nádor v mozku dívky (11) záhadně zmizel
Zdroj: Profimedia

Rodiče jedenáctileté Američanky dostali od lékařů špatnou zprávu. Ti u jejich dcery nalezli vzácný a agresivní nádor v mozku. Ten však po několika měsících nečekaně zcela zmizel.

Na začátku letošního června začala jedenáctiletá Roxli Dossová z Texasu pociťovat neustálou únavu a často ji bolela hlava. Při vyšetření jí doktoři v hlavě objevili zhoubný agresivní nádor známý jako difuzní intrinsický pontinní gliom (DIPG). Další lékaři z různých nemocnic diagnózu potvrdili a rodině oznámili, že neexistuje žádná léčba. Na případ upozornila americká televizní stanice KVUE.

Roxli Dossová:


Po třech měsících radiologie se neurologové chtěli podívat, jak to s nádorem vypadá. Dívku objednali na vyšetření magnetickou rezonancí. K jejich velkému překvapení však nenalezli žádné stopy nádorového onemocnění. “Když jsem uviděla Roxliny výsledky, nevěřila jsem vlastním očím. Magnetická rezonance žádný tumor neodhalila,“ popsala pediatrička Virginia Harrodová pro KVUE.

Srovnání dívčiných scanů magnetické rezonance (vlevo s nádorem, vpravo po jeho zmizení):


V minulosti je již objevilo několik případů, kdy nádor samovolně zmizel. U DIPG je to ale pravděpodobně poprvé. Dívka však nemá ještě zcela vyhráno. Čekají ji další vyšetření a imunoterapie, aby se předešlo možným výskytům rakoviny.
DIPG patří mezi velmi vzácné a vysoce agresívní formu rakoviny, která se objevuje u dětí ve věku pět až devět let. Ve Spojených státech lékaři ročně určí tuto diagnózu asi u 200 až 300 dětí.

Související obsah


Nemoc se projevuje problémy s udržením rovnováhy, s kousáním a polykáním, dále očními obtížemi, nevolností a zvracením, bolestmi hlavy a zplihlostí obličejových svalů. Většinu pacientů tumor zahubí do několika měsíců, jen 10 procent žije až dva roky a zhruba 1 procento se dožije pátého roku od diagnózy.
 

rod, TN.cz

K tématu Nádor na mozku

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz