šaría

Řecko soudí podle práva šaría. Ženy se zastal až Evropský soud

Řecko soudí podle práva šaría. Ženy se zastal až Evropský soud
Zdroj: Profimedia

Řecko diskriminovalo svou občanku, když v dědickém řízení rozhodovalo podle šaríi, islámského náboženského práva. Ve středu tak rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve francouzském Štrasburku. Řecko je jedinou evropskou zemí, která uznává právo šaría.

Když manžel řecké muslimky Chatitze Molly Saliové zemřel, připadl jí podle závěti veškerý majetek. Saliovou ale zažalovaly sestry jejího manžela. A přestože soudy nižších instancí vždy rozhodly ve prospěch vdovy, vyšší soudy se začaly odkazovat k právu šaría. A podle toho sestrám mrtvého muže připadly asi tři čtvrtiny majetku.


Saliová se po rozhodnutí řeckých soudů odvolala k Evropskému soudu pro lidská práva ve francouzském Štrasburku. Jejím hlavním argumentem bylo, že manžel nebyl věřícím muslimem, proto by měla dědit vše podle řeckého práva. A soudci jí dali za pravdu. “Řecko je jediným evropským státem, který aplikuje právo šaría na část obyvatelstva proti jejich vůli,“ sdělil soud podle deníku The Washington Post.

Související obsah


Ve dvacátých letech 20. století se po zhroucení Osmanské říše uzavřela dohoda, podle níž spadá muslimská minorita v Řecku pod právo šaría. Muslimská menšina v Řecku čítá asi 100 tisíc lidí. Letos v lednu řecký parlament rozhodl o omezení pravomocí náboženských soudů. Podle nového zákona má civilní právo přednost před šaríou ve všech případech. Soud podle šarií je možný pouze v případě, že všechny strany sporu souhlasí.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz