Zahraničí

V Itálii na Vánoce běsnila sopka Etna! Valila se z ní mračna dýmu

Na Sicílii se na Štědrý den probudila sopka Etna - chrlí lávu a valí se z ní mohutná oblaka dýmu. Itálie kvůli tomu uzavřela letecký prostor nad letištěm v Katánii.

Etna si ke své aktivitě vybrala opravdu příhodný den. Seizmologové během pondělního dopoledne zaznamenali asi 130 menších otřesů. Ty nejsilnější z nich měly sílu čtyři stupně.

Z kráteru poté začala vytékat láva po jihovýchodním svahu a oblohu zahalil hustý temný dým. Ve dvě hodiny odpoledne Itálie uzavřela letecký prostor nad mezinárodním letištěm v Katánii, které se nachází přibližně 60 km od sopky. Po třetí hodině byl ale provoz opět obnoven.

Pro místní obyvatele není sopečná činnost žádným velkým překvapením - jsou na něj zvyklí. Etna je velmi aktivním vulkánem, který se probouzí k životu poměrně často. Tento rok je to už potřetí, kdy odborníci zaznamenali četnou seizmickou aktivitu sicilského kráteru.

Související obsah

Někteří lidé si proto z výbuchu nic nedělají, a ze soptící Etny si na sociálních sítích dokonce utahují. "Slečna Etna předvádí vánoční show," okomentoval sopečnou činnost jeden uživatel Twitteru.


 

sei
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz