Domácí

Napadlo skoro čtvrt metru sněhu: Problémy na silnicích, hrozí laviny

Na severovýchodě Česka napadla během úterka vysoká vrstva sněhu, řidiči by proto měli na silnicích dávat větší pozor. Při sněžení navíc fouká čerstvý vítr, meteorologové varují před tvorbou sněhových jazyků. V Krkonoších platí riziko lavin.

Už v pondělí v Česku sněžilo a zejména na horách přibylo několik centimetrů nového sněhu, na úterý však meteorologové očekávali vydatnější sněžové srážky spojené s čerstvým větrem.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu před nebezpečím tvorby sněhových jazyků. Varování je platné pro části Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Výstraha je platná až do středečního rána.

Napadl u vás sníh? Máte problémy na silnicích? Pošlete nám fotografie a videa na mail zpravy@nova.cz. Děkujeme.

"V průběhu úterý 25.12. se na severu a severovýchodě našeho území vyskytne trvalejší sněžení s předpokládaným množstvím nového sněhu 10 až 20 cm. V kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit zejména na horách sněhové jazyky," varují meteorologové ve výstraze.

Už v úterý ráno, kdy se teploty pohybovaly pod nulou, byly některé silnice pokryté sněhem. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR jsou výše položené silnice 2. a 3. třídy na severu a severovýchodě republiky pokryté vrstvou sněhu, i když jsou komunikace po chemickém ošetření, je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Související obsah

ŘSD informovala o stížených dopravních podmínkách kvůli vrstvě sněhu v okolí Jablonce nad Nisou, kde odpoledne vydatně sněžilo. Kromě obtížnější sjízdnosti silnic dopravu komplikovala i zhoršená viditelnost. Ve vyšších polohách foukal nárazový vítr.

Podívejte se na záběry z Krkonoš:

Největší nebezpečí se týká horských oblastí. Nejvíc sněhu napadlo v Krkonoších a v Jeseníkách. V Krkonoších horská služba vyhlásila 2. stupeň lavinového nebezpečí. Laviny hrozí zejména v polohách nad tisíc metrů. V nižších poolohách se dají očekávat laviny menších rozměrů kvůli podmáčenému sněhu.

Mapa výšky sněhové pokrávky ČHMÚ:

Zdroj: ČHMÚ

Vysoká sněhová pokrývka však leží také na Šumavě, v Byskydech a v Krušných horách. ŘSD kolem třetí hodiny odpoledne informovala o výskytu sněhových jazyků v nejvyšších polohách Orlických hor. Nezanedbatelnou vrstvu sněhu bychom ale našli také v některých oblastech se střední nadmořskou výškou - v těch však bude sníh postupně odtávat a v dalších dnech tu teploty stoupnou nad nulu.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz