Domácí

Hnutí ANO přebírá levicové voliče, TOP 09 je pod pěti procenty

Hnutí ANO přebírá levicové voliče, TOP 09 je pod pěti procenty
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Mediální kauzy kolem premiéra Andreje Babiše v kombinaci se sociální politikou přinášejí hnutí ANO nové voliče, ti jsou nejčastěji z levicového politického spektra. Pokud by ANO přebralo nejmladší voliče KSČM, mohlo by dojít k situaci, že se strana nedostane do Sněmovny. Tichá tolerance současné vlády tak může pro komunisty znamenat konec ve vrcholné politice. ODS podle průzkumu opět nabírá dech, na paty straně šlapou Piráti.

Hnutí ANO podle průzkumu agentury Sanep stále posiluje, i přes kauzy kolem předsedy strany Andreje Babiše přízeň dlouhodobě narůstá. Hnutí se těší přižni 31,2 % voličů a je zjevné, že Andrej Babiš přebírá voliče KSČM, ČSSD ale i SPD.

"Pokud Andrej Babiš ustojí všechny své kauzy může dojít i k situaci, kdy k hnutí ANO přejde nejmladší část voličského elektorátu KSČM, což by pro tuto stranu znamenalo odchod z Poslanecké sněmovny," uvádí agentura v průzkumu. Tichá podpora současné vlády by se tak komunistům mohla pořádně vymstít.

Podle průzkumu nabírá dech ODS, která získává zpět ztracenou pravicovou pozici. K tomu jí pomáhá i kritika EU. ODS má na své straně 16,3 % voličů.

Související obsah

Občanským demokratům šlapou na paty Piráti, kteří oslovují zejména mladé voliče, ale i voliče střední věkové kategorie, kteří ve straně vidí kompromis mezi levicí a pravicí. Strana také získává podporu voličů kvůli korupčním skandálům ostatních stran. Piráti mají aktuálně podporu 16,1 % voličů.

Zdroj: SANEP

Lehký pokles voličského zájmu zaznamenala SPD, která se aktuálně těší přízni 6,5 % voličů. Andrej Babiš přebírá rétoriku strany, právě proto část voličů SPD dává v současné chvíli přednost silnějšímu ANO.

Aktuální vývoj je velmi nepříznivý pro již zmiňovanou KSČM. Komunisté se totiž postupně blíží pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny. Aktuálně má strana podporu 5,8 % voličů. V závěsu je ČSSD, jejíž roli sociálního garanta přebralo právě hnutí ANO. Sociální demokraté by v prosinci získali podporu od 5,5 % voličů. Dlouhodobě nevýrazní lidovci mají podporu 5,4 % voličů.

Související obsah

Nahnutou budoucnost má podle průzkumu hnutí STAN, které s 5 % sahá na hranici vstupu do Sněmovny, ještě hůře na tom je TOP 09 se 4,7 %.
 

klma, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz