Domácí

Krize na Úřadu práce. Maminky čekají na své dávky i několik hodin

Přeplněná čekárna, dlouhé fronty, maminky s dětmi sedící na schodech. Tak to dnes vypadalo na úřadu práce v Praze 4. Podle klientů je tam několika hodinové čekání běžné už řadu měsíců. Úřadu prý chybí několik pracovnic a úřednice nestíhají vyřizovat žádosti o příspěvky. Lidé tak čekají na peníze i několik měsíců.

V čekárně narváno, na chodbách i schodech takřka není k hnutí. Takhle to prý vypadá na sociálním odboru, kde lidé žádají o rodičovské příspěvky, dávky na bydlení, nebo příspěvky na dítě, běžně. Řada klientů si stěžuje, že několik měsíců od podání žádosti o příspěvek nedostali ani rozhodnutí, natož pak peníze.

"Je to neskutečné. Tady na Praze 4 nejsou zaměstnanci, nestíhá se, je tu moc lidí," stěžuje si jedna z čekatelek. "Tři měsíce čekáme na peníze! A to jsme matky samoživitelky," přidává se jiná.

Když si lidé stěžují u vedení, je jim sděleno, že nejsou zaměstnanci a že tuhle práci nikdo nechce vykonávat. Lidé tady musí dlouhé hodiny čekat, i když chtějí jenom vědět, jak to s jejich žádostí vypadá. Zvedat telefony totiž tady nikdo nemá čas.

Podle mluvčí generálního ředitelství úřadu práce přibylo úřednicím papírování kvůli nedávným legislativním změnám v agendě státní sociální podpory. "V praxi to znamená, že stoupl počet žádostí o dávky státní sociální podpory a také počet klientů," sdělila Kateřina Beránková, mluvčí Úřadu práce.

Související obsah

Navíc kvůli aktuální situaci na trhu práce a také tlaku na snižování stavu úředníků chybějí lidi. A pobočka, pod kterou spadají i klienti Prahy 11 a 12, s tím má problém už několik měsíců. Podle ředitelství úřadu práce je chyba částečně i na straně klientů, kteří chodí žádat o dávky zpravidla hned zkraje kvartálu.

"Na vyřízení těchto žádostí mají klienti nejen první týden v tom novém čtvrtletí, ale to čtvrtletí mají celé," upozorňuje Beránková. Pokud se klientům stane, že jejich žádost není vyřízená v zákonné 30 denní lhůtě, mají se se stížností obrátit na krajskou pobočku úřadu práce, která věc prošetří a případně napraví.

Máte s výdejem příspěvků podobné zkušenosti? Ozvěte se nám na email zpravy@nova.cz nebo do zpráv na našem facebookovém profilu tn.cz.

Barbora Divišová/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz