IT

Platy "ajťáků" letí vzhůru, přesto v oboru chybí desetitisíce lidí!

Platy "ajťáků" letí vzhůru, přesto v oboru chybí desetitisíce lidí!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Pokud to jen trochu umíte s počítačem a sháníte dobře placenou práci, neváhejte - platy v oboru informačních technologií (IT) jsou totiž velmi vysoké a obor trpí akutním nedostatkem lidí.

Jen za poslední rok si lidé na některých pozicích polepšili finančně až o pětinu. A to jsou "ajťáci" královsky placení už dlouho. Průměrný měsíční příjem je v tomto oboru 56,8 tisíc korun, zatímco celorepublikový necelých 32 tisíc korun. Přesto zde chybí 20 tisíc specialistů. Firmy se tak snaží získat alespoň nováčky.

"Pro nábor programátora uděláte v dnešní době naprosto cokoliv. Musíte se rozkrájet, abyste ho získali,“ připouští František Procházka ze společnosti Isobar, podle kterého je bitva nejen o peníze, ale tak o různé zaměstnanecké benefity - třeba o počet dní, kdy mohou lidé pracovat z domova.

Lidé také slyší na klouzavou pracovní dobu nebo příjemné prostředí. "Kromě standardních benefitů u nás nabízíme navíc třeba roční rozpočet na vzdělávání, který umožňuje našim zaměstnancům vycestovat na zajímavé konference kdekoliv po světě,“ vyjmenovává výhody Kateřina Klepková, která loví IT specialisty pro firmu Kiwi.

A pokud chce firma polapit zkušeného programátora, musí být připravená, že to bude K + K, tedy kilo (plat 100 tisíc) a kára. A na některých pozicích tak díky vysoké poptávce platy vyskočily o dvacet procent.

Související obsah

Firmy už se díky plošnému růstu platů příliš dramaticky nepřeplácejí, platy v oboru nicméně podle všeho porostou dál. Společnosti se snaží, aby si prověřené ajťáky udržely, protože vědí, že náhradu budou shánět jen těžko.

A proto se více zaměřují na nováčky a jejich výchovu. "V poslední době se ukazuje, že tento přístup je nejlepší a nejefektivnější,“ připouští František Procházka z Isobaru a dodává: "Pokud je takový uchazeč nadšený a ochotný se učit, rádi jej vezmeme.“

Podobně to vidí i spousta jiných firem, které hledají novou krev i mezi absolventy rekvalifikačních kurzů. "Po čtyřměsíčním intenzivním kurzu umí naši studenti základní programovací jazyky a jsou připraveni na pozici junior programátor,“ uvádí Barbora Wachtlová z Green Fox Academy.

ČTĚTE TAKÉ:

7 tipů, jak si přivydělat s pomocí internetu
6 triků, jak uspět v práci, ale nenechat se jí ovládnout

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz