Nemocenská

Vyplatí se vám marodit? Spočítejte si nemocenskou na kalkulačce

Vyplatí se vám marodit? Spočítejte si nemocenskou na kalkulačce
Zdroj: Thinkstockphotos

Za první tři dny nemoci v současnosti nedostávají zaměstnanci ani korunu. Teprve od čtvrtého dne jim vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Od 15. dne pak mají nárok na nemocenskou od státu. Spočítejte si na kalkulačce z webu Peníze.cz, kolik byste za marodění dostali.

O zrušení tzv. karenční doby, tedy prvních tří dnů nemoci, za které nedostáváte žádné peníze, jednají politici už dlouho. Definitivně schválena ale zatím nebyla. Proto marodi nadále dostávají peníze až od čtvrtého dne nemoci.

Od čtvrtého do čtrnáctého dne dostává zaměstnanec tzv. náhradu mzdy od zaměstnavatele. Činí 60 procent průměrného hodinového hrubého výdělku za poslední čtvrtletí. Ten je pak dále snížen redukčními hranicemi a je vyplácen pouze za pracovní dny.

Související obsah

Teprve od 15. dne máte nárok na nemocenskou od státu. Ta je vám vyplácena za všechny kalendářní dny, nikoli jen ty pracovní. Nemocenská činí 60 procent denního vyměřovacího základu, který je snížen příslušnými redukčními hranicemi.

Od 31. dne neschopenky je nemocenská vyšší - denní vyměřovací základ se násobí 66 procenty, od 61. dne pak 72 procenty. Spočítejte si na kalkulačce, na kolik byste si během nemoci přišli.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz