Huawei

Telefon Huawei nevyhazujte. Sám bych si ho ale nekoupil, řekl expert

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek "oživil" kauzu (ne)bezpečnosti telefonů Huawei, když řekl, že Čína kvůli varování českého úřadu chystá odvetu. Jak to tedy s výrobky od firmy Huawei je? Na vaše dotazy odpovídal expert na kybernetickou bezpečnost Ondřej Filip.

Kauza Huawei hýbe Českem už několik týdnů a vláda před pár dny nařídila soukromým i státním institucím, aby provedly analýzu rizik, aby se zjistilo, zda jsou technologie od čínské firmy opravdu problematické.

Příliš se ale nemluví o tom, co vlastně varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) znamená pro řadové zákazníky. Jsou nebezpečné chytré telefony od Huawei? A ty novější či ty starší? Je lepší přejít k jiné značce? Nebo stačí nainstalovat nějakou aplikaci?

Na tyto i další otázky odpovídal výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Jeho odpovědi najdete v odkazu níže.

"Pokud nejste nijak exponovaná osoba, pak je pravděpodobnost, že by Vás odposlouchávala cizí zpravodajská služba, spíše malá. Ale já za svou osobu mohu říct, že bych si takový telefon nekoupil," napsal Ondřej Filip Borisovi.

Doplnil, že problém Huaweie je i v tom, že "pochází ze země, kde soukromé firmy mají povinnost spolupracovat se zpravodajskými službami, a například konkrétně v případě Huawei bylo již v minulosti zdokumentováno propojení s armádou Čínské lidové republiky."

Ondřej Filip vystudoval informatiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze a University of Pittsburgh - Joseph M. Katz Graduate School of Business (MBA). Internetu, technologiím a bezpečnosti se věnuje už řadu let. Ve svém volném čase rád hraje basketbal nebo programuje software.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz