Domácí

Zeman znovu nejmenoval dva profesory. Škola zvažuje žalobu

Zeman znovu nejmenoval dva profesory. Škola zvažuje žalobu
Zdroj: Profimedia

Prezident České republiky Miloš Zeman nejmenoval docenty Univerzity Karlovy Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta profesory. Učinil tak poté, co mu věc vrátil soud. Vedení univerzity zvažuje žalobu.

Poté, co Zemanovi vrátil soud věc k dalšímu řízení, se prezident rozhodl stejně jako v roce 2015 nejmenovat profesory dva docenty pražské Univerzity Karlovy Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta, potvrdil mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. 

"Mrzí mě, že tento spor stále trvá. Jedná se spíš o principiální otázku výkladu zákonů," řekl na pondělní tiskové konferenci rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. "Jde o hájení akademických svobod."

"S vysokou pravděpodobností po dohodě s oběma účastníky podáme ve věci správní žalobu,“ doplnil Zima a rovněž uvedl, že ji univerzita chce podat během následujících pěti až deseti dní.

"Řízení proběhlo řádně na Filozofické fakultě a Přírodovědecké fakultě, za těmito návrhy si plně stojíme," řekl nekompromisně. "Jedná se o obecnou věc, ne jen o kauzu těchto dvou docentů," doplnil. Obsah žaloby se podle Zimy připravuje v těchto dnech.

Minulý rok v dubnu rozhodl Městský soud v Praze, že prezident musí rozhodnout o jmenování uměleckého historika Fajta a fyzika Ošťádala profesory. To Miloš Zeman odmítl s tím, že v souvislosti se jmenování Fajta poukázal na jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností.

Prezidentovi a ani jinému orgánu výkonné moci však podle soudu nepřísluší posuzovat splnění podmínek pro jmenování. Kandidáty na profesory navrhuje univerzita.

mj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz