Bydlení

Dotace až půl milionu na bydlení? Žádný problém! Návod, jak na to

Dotace až půl milionu na bydlení? Žádný problém! Návod, jak na to
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Přes půl milionu korun vám může přispět stát na zlepšení bydlení. V rámci programu Nová zelená úsporám můžete žádat o dotace na výstavbu nebo třeba zateplení domu. Příspěvek lze získat jak na rodinný, tak na bytový dům.

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) se zaměřuje na úspory energie v rodinných a bytových domech. Můžete si díky němu například zateplit fasádu, opravit střechu, stropy či vyměnit okna a dveře. Dotace z NZÚ lze využít také na pořízení solárních panelů, zbudování zelené střechy nebo výměny zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle na biomasu apod. Díky tomu můžete na energiích ušetřit tisíce korun ročně.

V přehledu se podívejte, o které dotace můžete letošním roce žádat:

Zateplení rodinného domu

Na zateplení rodinného domu můžete získat dotaci až 550 tisíc korun. Za ty si můžete zateplit obvodové zdi, střechy, stropy a podlahy, vyměnit okna a dveře, zbudovat zelenou střechu, zařízení využívající teplo z odpadních vod, pořízení venkovní stínicí techniky a proplatí vám také odborný posudek a technický dozor.

Výše dotace závisí na ploše zateplované konstrukce. Čím více opatření vedoucích k úspoře energie provedete, tím vyšší částku získáte. Zvýhodněni jsou žadatelé z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Orientační výši dotace si můžete spočítat pomocí on-line kalkulačky.

Výstavba rodinného domu

Až 450 tisíc korun můžete získat na výstavbu nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Kromě toho vám stát přispěje na odborný posudek a měření průvzdušnosti obálky budovy, stavbu zelené střechy a na využití tepla z odpadních vod.

Obdržet můžete jednorázovou částku 150 tisíc, 300 tisíc nebo 450 tisíc korun. Vyšší dotaci získáte, pokud postavíte úspornější dům, zpravidla více využívající energii z obnovitelných zdrojů. Zvýhodnění čeká na žadatele z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Žádat o příspěvek můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení realizace. Podrobnosti čtěte ZDE.

Související obsah

Nový zdroj energie

Z programu NZÚ můžete získat také dotace na solární termické a fotovoltaické systémy, systém řízeného větrání se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, výměnu elektrického vytápění za systém s tepelným čerpadlem a výměnu lokálních topidel na tuhá fosilní paliva.

Od státu obdržíte jednorázovou dotaci ve výši:

35 000 nebo 50 000 Kč na termické solární systémy

35 000 – 150 000 Kč na fotovoltaické solární systémy

75 000 nebo 100 000 Kč na instalaci systémů řízeného větrání se zpětným získáváním tepla

25 000 – 100 000 Kč na výměnu neekologického zdroje tepla

Získat můžete až 50 % celkových způsobilých výdajů, nejvýše 350 000 Kč. Zvýhodněni jsou žadatelé z Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje. Podrobnosti čtěte ZDE.

Bonus za kombinaci s kotlíkovou dotací

Mimořádný dotační bonus mohou získat majitelé rodinných domů za kombinaci některého programu NZÚ s tzv. kotlíkovou dotací. Nárok na bonus můžete uplatnit do dvou let od získání dotace na nový kotel. Při kombinaci se zateplením rodinného domu činí bonus 20 tisíc, při kombinaci s instalací solárních systémů 10 tisíc korun.

O jednotlivé dotace lze žádat pouze elektronicky, a to na webových stránkách Nová zelená úsporám.

ČTĚTE TAKÉ:

DESATERO: Jak ušetřit za vytápění obýváku?
Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit

mom, TN.cz

K tématu Bydlení

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz