Chat

Děti na webu mohou rozházet majlant! Takhle ochráníte je i sebe

Máte přehled o tom, co sledují vaše děti na internetu? Víte, že některé stránky můžete jednoduše zablokovat? S bezpečností na internetu radil divákům Snídaně s Novou Miroslav Lujka.

Máte strach, že vaše malé děti na internetu sledují závadný obsah, ať už jde o videa plná násilí nebo pornografii? Přístup dětí na takové stránky se dá jednoduše zablokovat. Jak na to, radil odborník na informační technologie Miloslav Lujka.

"Nejlepší je vzdělat děti tak, aby věděly na co mohou a nemohou chodit. Nicméně nechat vše otevřené určitě není správně. Žádná ochrana není dokonalá, nicméně ty dnešní fungují nejen na základě blacklistů, ale i pomocí umělé inteligence, která je dál," popsal Lujka.

Omezení používání počítače a internetu jde jednoduše přes tzv. rodičovskou kontrolu. "Pro dítě bych vytvořil speciální účet, aby vám děti neztratili vaše věci, které na počítači máte. Druhá věc je omezit to, co nechcete, aby se dětem zobrazovalo," dodal Lujka.

Expert odpovídal také čtenářům TN.cz na chatu:

Zablokování některých stránek nebo reklam je pro rodiče důležité i z finančního hlediska. "Například když dětem pustíte na internetu pohádku, může jim tam vyskočit nějaká myšička, na kterou když kliknou, mohou něco koupit. A pokud máte na tabletu nebo mobilu přihlášenou platební kartu, může to být vysoká částka," doplnil IT specialista.

Související obsah

Čtenáři TN.cz se odborníka ptali také na počítačové viry. "Kromě klasických virů na uživatele útočí i neznámé hrozby. Pokud dostanete email s nějakou výhodnou nabídkou a vy kliknete na přílohu, může dojít ke ztrátě identity nebo zaheslování počítače a pak musíte zaplatit útočníkům," uvedl Lujka.

vbo/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz