Domácí

Skiareály sčítají škody po kalamitě! Tratě zely prázdnotou

Skiareály v Česku hlásí velké ztráty. Tentokrát to ale není kvůli tomu, že by na horách bylo sněhu málo, ale právě naopak. Sněhová kalamita posledních dnů jim způsobila škody v desítkách miliónů korun. Spadlé stromy ničily lanovky i elektrická vedení. A velké ztráty jsou prý i na tržbách. Příjezdové cesty do skiareálů byly kvůli sněhu a větru totiž často neprůjezdné a lidé se k nim vůbec nemohli dostat.

V Krkonoších panovalo počasí, že by psa nevyhnal, natož lyžaře. Třeba Labská sjezdovka ve Špindlerově Mlýně se ocitla bez proudu na celý den, na elektrické vedení totiž spadl strom. 

Skiareálu vznikla ztráta jeden milion korun. Pět dní v kuse se pak ve Špindlu nenašla vteřina, kdy by jezdily všechny vleky nebo lanovky. Vlekaři je průběžně zavírali kvůli větru.

Lyžaři zůstávali raději doma. Na svazích jich prý chyběla až polovina, takže nejznámější horské středisko přišlo na tržbách až o desítky milionů korun.

Související obsah

Událost, která se nestala minimálně deset let, zastavila provoz na dvoukilometrové lanovce v Orlických horách. Na Bukové hoře těžký sníh poslal k zemi dva stromy. Ty zasáhly lano. Záchranáři museli evakuovat 107 lidí.

Škody zahrnují opravu kladek, vrácené jízdné a hlavně ušlý zisk, protože lanovka dva dny stála.

Sjezdovky v Plešivci v Krušných horách prázdné, ale kdo by na nich chtěl být. I horalové v rolbách byli rádi, že sedí v teple. K některým krušnohorským skiareálům lyžaři vůbec nedojeli, protože policie cesty uzavřela. "Když byl silný vítr, tak nejezdily ani lanové dráhy," uvedla mluvčí skiareálu Klínovec Hana Hoffmannová.

Související obsah

Statisícové ztráty na jízdném bude mít i šumavské středisko Hochficht, na den bylo odříznuté kvůli popadaným stromům. Na Pustevnách v Beskydech napadlo přes metr sněhu.

Areál využívají tisíce lidí denně, tentokrát jich tam bylo jenom pár. V okolí je padesát kilometrů běžkařských tratí, jenže do konce týdne se je nepodařilo prohrnout. Statisíce tak tratí i provozovatelé restaurací a bufetů.

reg/Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz