Slovník

Tomuto jazyku mají rozumět všichni Slované. Vyzkoušejte si to!

Tomuto jazyku mají rozumět všichni Slované. Vyzkoušejte si to!
Zdroj: Getty Images

Vojtěch Merunka vymyslel jazyk, kterému by prý měli rozumět všichni Slované, aniž by se museli cokoliv učit. Takzvaná mezislovanština má v současnosti už asi 50 tisíc slov a vlastní gramatiku. Vyzkoušejte si, jestli byste jí rozuměli i vy!

Merunka by do budoucna chtěl, aby nový jazyk pomohl Slovanům lépe komunikovat mezi sebou. Momentálně jím mluví asi 200 lidí a na podzim má mít premiéru dokonce první film v mezislovanštině - Nabarvené ptáče. "Chtěl bych, aby tento jazyk byl praktický nástroj pro lepší integraci či komunikaci," představil svou vizi pro web tvnoviny.sk autor mezislovanštiny.

Využití prý může jazyk najít například v turistice nebo mezinárodní dopravě. Pomoct by mohl také na regionální úrovni, kde není taková znalost angličtiny. Mezislovanština by tak umožnila dvěma jazykově odlišným slovanským regionům lépe komunikovat.

Podle Merunkových statistik rozumí mezislovanštině 84 % Slovanů - tedy například Čechů, Slováků, Chorvatů, Bulharů nebo Rusů. Podívejte se na video a dejte nám v anketě vědět, jestli mezislovanštině rozumíte i vy!

Uměle vytvořená mezislovanština má už dokonce svůj slovník a po esperantu by měla být druhým umělým jazykem na světě. Pro web tvnoviny.sk Merunka prozradil, že by se jeho slovní zásoba mezislovanštiny mohla ale ze současných 50 tisíc slov ještě rozšířit. Současná slovní zásoba ale k běžné mluvě bohatě stačí.

"Když znáte v některém jazyce 20 tisíc slov, tak jste pokročilý tlumočník a máte evropský certifikát první kategorie. Máme metody, jak přidat další slova. Není ale pojem, který by mezislovanština nezvládla," dodal.

Související obsah

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz