Zahraničí

Británie má novou aplikaci! Řekne, jestli tam cizinci smí zůstat žít

Británie má novou aplikaci! Řekne, jestli tam cizinci smí zůstat žít
Zdroj: Getty Images

Britská vláda spustila aplikaci, ve které mohou občané Evropské unie žádat o povolení zůstat v Británii i po brexitu. Aplikace se zatím nachází v testovací verzi a její oficiální spuštění by mělo být zahájeno den poté, co Británie vystoupí z EU.

V pondělí vláda Velké Británie představila mobilní aplikaci EU Exit: ID Document Check, která bude sloužit pro občany EU, kteří chtějí v Británii zůstat i po brexitu. Zatím se jedná o testovací verzi.

Úplné spuštění by mělo začít 30. března, tedy den po vystoupení Británie z EU. Poté bude aplikace fungovat až do roku 2021. Již dříve britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že chce, aby měli Evropané možnost v Británii žít dál., informovaly tvnoviny.sk.

Úředníci také lidem slíbili, že bude aplikace velmi jednoduchá. Někteří se však domnívají, že nemohou stihnout zpracovat všechny žádosti, jelikož se očekává, že by jich mělo být denně i šest tisíc.

Avšak testovací fáze, která proběhla v listopadu a prosinci loňského roku, přinesla pozitivní výsledky. Žádná žádost nebyla odmítnuta a během jednoho týdne bylo zpracováno 81 % žádostí.

"Jsme na dobré cestě, abychom zavedli systém, který umožní, aby občané EU získali status, jakmile opustíme EU," uvedla Caroline Nokesová, ministryně pro přistěhovalectví.

Aplikace je zatím dostupná pouze pro telefony s Androidem v play.google.com. Vláda stále jedná i se společností Apple, aby mohla aplikace fungovat i na iPhonech.

Po získání aplikace uživatel naskenuje svůj biometrický pas a tvář pomocí mobilní kamery, aby prokázal svou identitu. Poté bude přesměrován na webovou stránku, kde zadá svou adresu a potvrdí souhlas se zpracováním údajů o daních, čímž potvrdí, že žije v Británii.

Související obsah

Dále žadatel musí prohlásit, jestli má nebo nemá záznamy v trestním rejstříku. Za žádost si však musí lidé připlatit. Poplatek pro dospělého je 65 liber (1 898 korun) a pro dítě do 16 let 32,50 liber (949 korun). Pokud má občan EU trvalý pobyt nebo časově neomezené povolení k pobytu, žádost bude neplatná.

Pokud Británie vystoupí z Evropské unie, 30. března se spustí možnost pro všechny žadatele i ty, co nemají biometrické pasy. Dokumenty budou moct poslat na kancelář britské vlády nebo navštívit úřady, kde jim zaměstnanci s žádostí pomohou.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz