Karenční doba

Je to definitivní! Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto Senátu, který koncem loňského roku zákon poslancům vrátil. Novinka by měla začít platit od července. Teď už jen zbývá, aby zákon podepsal prezident.

Už žádné přecházení nemocí, abychom nepřišli o všechny peníze. Poslanci dnes odhlasovali, že peníze budeme dostávat od prvního dne marodění. Výše náhrady bude činit 60 procent vyměřovacího základu, náklady bude hradit zaměstnavatel.

Nyní nedostávají zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nic. Náhradu mzdy poskytuje od čtvrtého do 14. dne nemoci za pracovní dny zaměstnavatel, a to tři pětiny průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z pojištění.

Zrušení karenční doby bylo jedním z hlavních požadavků sociální demokracie při vyjednání s hnutím ANO o koaličním kabinetu, který v dolní komoře tolerují komunisté.

Související obsah

Karenční dobu zavedla v úsporném balíčku vláda Mirka Topolánka (ODS). Ústavní soud ji k pololetí 2008 zrušil, kabinet neproplácení prosadil znovu, ale snížil odvody firmám. Ústavní soudci poté tuto úpravu nechali v platnosti.

Poslanci schválili vrácení nemocenské v prvních 3 dnech. Podívejte se na reportáž TV Nova z minulého roku:

ČTĚTE TAKÉ:

Do práce i nemocná? Pro většinu Čechů běžný jev. A co pro vás?
Chřipka v kanceláři? RADY, jak se nenakazit

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz