Domácí

V Karviné půjde k zemi 14 domů! Zničili je jejich nájemníci

Celkem 14 zdevastovaných domů, které zničili jejich nájemníci, půjde k zemi. Jejich majitel - společnost Residomo - totiž rozhodl o demolici. Názory místních na obří demoliční akci se ale různí. Ačkoliv s ní mnozí místní souhlasí, je z nich cítit hořkost. Je jim totiž líto, že zmizí domy, do kterých se dřív investovaly miliony.

Město Karviná, především jeho část Nové město, zažívá v posledních dnech první etapu demolice zdevastovaných domů, které se nacházejí v lokalitě od místního gymnázia až k policejnímu ředitelství.

"Perspektivně je strašně dobré, že tyto domy zmizí. Ta situace kolem školy je teď konečně bezpečná a z toho máme také radost," vyjádřil pozitivní emoce ze strany přilehlého gymnázia jeho ředitel Miloš Kučera.

Ještě před několika lety přitom místní policie rozdávala žákům plánky, kudy bezpečně v problémové oblasti do školy chodit. Až tak se tam situace zdála být nebezpečná.


Podívejte se na video z demolice:

Za tento rok bude zdemolovaných celkem 14 bytových domů s 60 vchody. Domy měli zdevastovat jejich předchozí nájemníci a není o ně žádný zájem - nebo alespoň tak to tvrdí město i majitel domů, společnost Residomo.

"Důvod, proč jsme se my, ale také město (i město bourá) rozhodli k tomuto poměrně radikálnímu kroku, je skutečnost, že v současné době dochází každým rokem k poklesu obyvatelstva, a zároveň se mění trendy v bydlení. Domy, které bouráme, nabízejí byty 2. kategorie (mají lokální topení), od čehož v celém portfoliu postupně ustupujeme. Navíc jsou v technicky špatném stavu, na čemž se podepsali někteří nepřizpůsobiví nájemníci. Proto jsme celou situaci vyhodnotili tak, že neobsazená lokalita je příležitost pro zcela nové projekty a investice, které mohou do města přilákat nové obyvatelstvo a to stávající udržet. " uvedla pro TN.cz mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz.

Související obsah

Společnost jedná také s městem o dalším využití pozemků. Mohlo by vyrůst nové rezidenční bydlení nebo třeba sportoviště, které by přivedlo do Karviné sportovce z celé republiky. "Město má na stole projekt "Karviná všemi deseti", jak v následujících letech proinvestovat miliardy korun. Je to příležitost, kterou nesmíme promarnit," dodala Piechowicz na facebooku Karviná ŽIJE.

S nájemníky z bytů se společnost rozloučila a těm slušným nabídla bydlení ve stejné městské části. Jednalo se především o starousedlíky a rodiny s dětmi, které navštěvovaly místní školu.

"V poslední době byly ty domy poloprázdné. Navíc je asi levnější varianta je zbourat než opravit," prozradil mluvčí Magistrátu města Karviná Lukáš Hudeček.

Místní se ale k demolici stavějí rozporuplně - někteří ji s nadšením vítají, druhým je to líto a další s ní nesouhlasí vůbec. Jak zjistila redakce TN.cz, jde o téma, které lokalitu skutečně rozděluje. Ostatně většina dotázaných se k situaci odmítla vyjádřit, někteří právě kvůli tomu, že s demolicí nesouhlasí. Ti, kteří jsou opačného názoru, to naopak poměrně hlasitě dávají najevo a jsou rádi, že z lokality vymizí problémové obyvatelstvo.

Související obsah


"Je to dobře, že to jde pryč. Zdržovali se tam bezdomovci, feťáci a tak. Dělali jim tam plastová okna, plynové topení - a byly to zbytečně vyhozené peníze," řekl redakci jeden z místních občanů.

První etapa demolice bude probíhat do jara. Druhá pak začne v létě.

reg, nor, zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz