Andrej Babiš

Babiš jednal se zástupci Huawei i Apple. Potřebujeme Apple Store?

Vláda si nechala vypracovat analýzu rizik spojených s používáním technologií čínských společností Huawei a ZTE. Týká se všech institucí, které mají vliv na ekonomiku a bezpečnost státu. Premiér to oznámil po setkání se zástupci Huawei na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Tam se setkal také s prezidentem společnosti Apple, po kterém slíbil vybudování tzv. Apple Store v Praze.

Zástupci společnosti Huawei přesvědčovali premiéra Andreje Babiše podle jeho slov o bezpečnosti svých technologií. Babiš ale uvedl, že podle české vlády je potřeba bezpečnost prověřit. A zabývat by se tím podle něj všechny státy Evropské unie.

"Mluvili především zástupci společnosti Huawei. Schůzka se konala na základě jejich žádosti. Informovali nás o svých jednáních a aktivitách v zemích Evropské unie, a to hlavně v Německu," prohlásil Babiš.

Vláda už prý zadala analýzu rizik týkající se kritické infrastruktury státu, tedy institucí, jejichž narušení by mělo závažný dopad na českou ekonomiku nebo bezpečnost státu a jeho obyvatel.

Před používáním technologií společností Huawei a ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost před šesti týdny. Podle úřadu čínské zákony nařizují každé soukromé společnosti spolupracovat při zpravodajských aktivitách.

Podle kybernetických expertů může hrozit zaznamenávání hovorů, kontrola dat nebo lokalizace uživatelů. Na úrovni sítí i přístup k veškerým datům a kontrola nad nimi.

Související obsah

"Já jsem přesvědčen, že úřad, který to má na starosti, tak plní svoje povinnosti, ochrana bezpečnosti státu musí být na prvním místě," uvedl poslanec ODS Martin Kupka.

"Lidi nevědí, jaké má být bezpečnostní riziko Číny, pro většinu lidí je Čína hodně vzdálená, říkají si, jak nás mohou ohrozit. Samozřejmě k nám nevtrhne s vojsky, ale to jsou právě ta rizika, které nám Čína a totalitní režimy přinášejí," myslí si Ondřej Veselý z ČSSD.

"Je tam samozřejmě velký čínský tlak, já si myslím, že to je zcela nežádoucí, i způsob, jakým se čínský velvyslanec vyjadřoval k záležitostem České republiky," uvedl poslanec Pirátů Jakub Michálek. "Obviňovat kohokoliv bez předložení relevantních důkazů je prostě špatně," nesouhlasí komunista Zdeněk Ondráček.

Čínský velvyslanec, který se s Babišem setkal o Vánocích, nejprve obvinil Česko, že se varování nezakládá na skutečnosti, za pár dnů ale ostrá slova mírnil. Kritikem úřadu je prezident Miloš Zeman. Podle něj jsou jeho varováním ohroženy ekonomické zájmy Česka.

Babiš se kromě zástupců firmy Huawei setkal na ekonomickém fóru v Davosu také s ředitelem jiné technologické společnosti - Apple. Po jednání s Timem Cookem na sociální sítě napsal, že bude "bojovat za Apple Store v Praze pro naše lidi".

Kvůli tomu si do premiéra rýpla například ČSSD, která na twitteru napsala: "My v Davosu nerozdáváme budovy ministerstev nadnárodním firmám jako Andrej Babiš. Za ČSSD je ve Švýcarsku Jana Maláčová a jedná o tom, jak pomoct těm, kteří si mobil s nakousnutým jablkem nemůžou dovolit."

Kritiku si vysloužil také v komentářích pod příspěvkem, kde snahu o vybudování Apple Store oznámil. Lidé se ptají, zda je to opravdu největší problém, který v současnosti Česko trápí. "Loni sice jen 3,8km dálnic, ale příští rok Apple Store," napsal třeba Mirek.

Jaroslav Brousil/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz