Prezidentské volby

Důchodce (70) převezl poslance. Bude kandidovat na prezidenta

Důchodce (70) převezl poslance. Bude kandidovat na prezidenta
Zdroj: YouTube.com

Nečekaným kandidátem na slovenského prezidenta se zřejmě stane důchodce z Bratislavy. Sedmdesátiletý Jan Molnár totiž v úterý odevzdal 15 poslaneckých podpisů, které jsou pro kandidaturu potřeba. Způsob, jakým je získal, je ale velmi zajímavý.

Vše začalo už v září na dni otevřených dveří budovy slovenského parlamentu. Právě tam totiž Jan Molnár začal sbírat podpisy pro svou kandidaturu. Povídal si s přítomnými poslanci a odešel s podepsaným petičním archem.

Poslanci ale tvrdí, že je oklamal. Podle nich předstíral, že chce být občanským prezidentským kandidátem. To znamená, že by v tomto případě musel nasbírat 15 tisíc podpisů. S tím slovenští zákonodárci neměli problém, a proto mu podpis dali.

Někteří poslanci ale říkají, že byli podvedeni. "Člověk, který sestavil tento petiční arch, se choval podle mého názoru nečestně. Se záměrem uvést poslance Národní rady v omyl. Velmi mě mrzí, že se mu to v mém případě podařilo," napsal na sociální síť zaskočený poslanec Martin Poliačik.

Související obsah

Molnár v minulém týdnu zveřejnil video, na kterém oznamuje, že už odevzdal patnáct poslaneckých podpisů pro kandidaturu na prezidenta. Voličům v něm slibuje například základní příjem nebo zrušení exekucí. Důchodce chce také rozpustit parlament, vládu, Slovenskou informační službu (SIS) a vyhlásit nové volby.

Předseda národní rady Slovenské republiky Andrej Danko už se k celé situaci vyjádřil. Podle portálu TVNoviny.sk nemá důvod mu kandidaturu neschválit, pokud splní všechny zákonné podmínky. Zároveň vzkázal poslancům, že pokud podepsali listinu, kterou nečetli, je to projev jejich neodbornosti.

První kolo voleb se uskuteční 16. března a druhé kolo 30. března 2019. Současný slovenský prezident Andrej Kiska se o funkci podruhé ucházet nebude.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz