Svišti

Phil neviděl svůj stín! Nejznámější zvířecí meteorolog věští brzké jaro

Nejznámějším zvířecí meteorolog, svišť Phil z amerického města Punxsutawney překvapil! Phil předpovídá brzký příchod jara! Přitom v drtivé většině předchozích případů, celkem téměř v 80 %, Phil předpovídal, že nás čeká ještě 6 týdnů tuhé zimy.

Do Punxsutawney se sjelo několik tisíc lidí. Viceprezident klubu, který má ceremoniál na starosti, dokonce označil letošní návštěvu za tu největší, jakou malé městečko v Pensylvánii pamatuje. Jako tradičně návštěvníky neodradilo ani mrazivé počasí.

Když Phila vyndávali z jeho brlohu, ukazoval teploměr -12 °C. Phil měl ale pro návštěvníky slavného ceremoniálu dobrou zprávu. "Věrní fanoušci, nevidím svůj stín, bude to krásné jaro!"

Počasí předpovídající svišť proslavil šestitisícové městečko s těžko vyslovitelným indiánským jménem v celém světě. První záznamy o jeho předpovědi jsou z roku 1887. V drtivé většině případů předpovídal dlouhou zimu. Na druhou stranu jeho předpovědi vyšly jen v necelých 40 % případů.

Phil je ale nejen ve Spojených státech fenoménem. Na slavnost se už v noci sjíždějí lidé z celého okolí. Od brzkých ranních hodin začíná festival s hudbou a trhy. A zhruba v půl osmé ráno místního času lidé skandováním jeho jména vylákají Phila z nory.

Pokud vidí svůj stín, znamená to, že bude ještě šest týdnů tuhé zimy. Když Phil stín neuvidí, značí to brzký příchod jara. Stín Phil vidí, když je slunečno.

Související obsah

Ceremoniál v městečku ležícím 100 km od Pittsburghu proslavil film Na Hromnice o den více z roku 1993. Před jeho uvedením Philovu předpověď sledovaly stovky místních. Dnes do Punxsutawney přijíždějí tisíce lidí z celého světa a Philovu předpověď vysílají všechny americké televize.

Podle společnosti Stormfax se Phil trefil jen v 39 % případů. To místní odmítají, podle nich jsou jeho predikce stoprocentní. Pokud vznikla chyba, tak jen proto, že mu lidé špatně porozuměli.
 

vbo, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz