Domácí

Zrušené vlaky, kolony na D5! Kvůli počasí kolabovala doprava

Česko zasypal čerstvý sníh, který způsobil velké problémy v silniční i železniční dopravě. Okolí Berouna postihl kvůli spadlým stromům dopravní kolaps - dálnice D5 byla uzavřená a na železnici fungoval jednokolejný provoz, celá řada vlakových spojů byla v pondělí zrušena.

Už od nedělního rána v Česku hustě sněžilo, místy byl kvůli novému sněhu vyhlášen kalamitní stav. Sněhová pokrývka způsobovala problémy nejen v dopravě. Policisté a hasiči vyjížděli ke stovkám zásahů.

Meteorologové v neděli v noci upravili výstrahy. Ty varovaly před námrazou i dalším sněžením. V částech Jihomoravského, Zlínského a Olomouckého kraje platí povodňová bdělost.

  

V pondělí dopoledne pak meteorologové vydali další výstrahu, tentokrát varovali před silným mrazem. Výstraha byla vyhlášena pro část Středočeského a Ústeckého kraje a pro celý Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj a Kraj Vysočinu. Tuhý mráz, teploty mohou klesat až k -15 °C, by měl dorazit v pondělí kolem 22:00, varování je platné do úterý do 8:00.

Situaci v dopravě zkomplikovala už ráno nehoda čtyř osobních vozidel na 222. kilometru dálnice D1. Za nehodou se okamžitě vytvořila několikakilometrová nehoda. U Třebechovic pod Orebem kvůli špatným podmínkám vyjel autobus ze silnice a skončil na boku, záchranná služba odvezla několik zraněných.

  

Vážné dopravní komplikace postihly dálnici D5 mezi 22. a 28. kilometrem ve směru Rozvadov, kde byla silnice uzavřená. Veškerá doprava tak projížděla Berounem a tamní autobusové linky proto byly na příjezdu do Berouna opožděny o zhruba 50-60 minut.

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

"Zpoždění se přeneslo také na spoje v opačném směru do Prahy," uvedla na svých stránkách Pražská integrovaná doprava (PID). Některé spoje byly dokonce zcela zrušeny, protože jejich zpoždění bylo tak markantní, že rovnou nahradily spoje následující.

Okolo osmé hodiny večer mimořádná situace na D5 skončila a dálnice byla opět průjezdná. I na železnicích sněhová kalamita v okolí Berouna způsobila problémy.

Na trať totiž spadly stromy a poškodily trakční vedení ve velkém rozsahu. "Správa železniční dopravní cesty pracuje na odstranění závady," uvedla PID.

Provoz mezi stanicemi Beroun a Karlštejn fungovala pouze po jedné z kolejí, takže předpokládaná zpoždnění byla v rozmezí 5 až 30 minut. Rychlíky z Prahy do Plzně a naopak byly odřeknuté a nahrazené expresy, které mimořádně zastavovaly v Berouně, Zdicích, Hořovicích, Kařezu a Rokycanech. Osobní vlaky na trase Praha - Řevnice byly zrušeny v celé trase.

Související obsah

Situace na železnicích byla v pondělí vážná nejen na západě Čech. "V okolí Blatné se nám stav zhoršuje. Mimořádnosti jsou nově už i na Moravě a u KLadna zasahuje do kolejiště kamion," napsal v pondělí ráno na twitteru operátor Českých drah.

Během pondělí ale sněhových srážek ubylo a v úterý by mělo sněžit pouze ojediněle na severu Čech. Výrazně se ale ochladí. V noci na úterý by mohly teploty klesat hluboko pod nulu, ojediněle může být i -15 °C. Přes den pak bude kolem -2 až 2 °C.

Na to, jak to vypadalo v neděli v Česku se můžete podívat v galerii. Situaci jsme sledovali on-line, celý článek najdete ZDE.

Ve středu nás čeká mírné oteplení, nejvyšší teploty by měly přes den dosáhnout 0 až 4 °C. Podle ČHMÚ bude oblačno až polojasno, na jihu až skoro jasno.

  

V noci na čtvrtek budou teploty stále klesat hluboko pod nulu, přes den by se ale měly držet kolem 1 až 5 °C. Ojediněle by mělo v Česku pršet.

Související obsah

V pátek by pak mělo srážek přibývat, od západu bude místy pršet, v polohách nad 700 metrů nad mořem by pak mělo sněžit. Přes den by mělo být kolem 1 až 5 °C.

O víkendu nás podle ČHMÚ čeká další oteplování, nejvyšší teploty by mohly vystoupat ke 3 až 8 °C, v noci by pak mělo být kolem nuly. Místy se bude objevovat déšť, na horách by mělo sněžit.

Předpověď počasí:


 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz