Cestujeme za teplem

Protančená dovolená v rytmech merengue a bachaty

Protančená dovolená v rytmech merengue a bachaty
Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Pohádková pláž, slunce, drinky, opálená těla a k tomu rytmická hudba a roztančené boky. I tak nějak by se dala popsat dovolená v Dominikánské republice. Zdejší hudba je ovlivněna především západoafrickými, španělskými a evropskými kořeny a zcela nejproslulejší jsou jistě merengue a bachata.

Dominikánci jsou svým tanečním umem proslulí, proto není překvapující, že tančí všude, kde se dá. Kroutit se do rytmu je tak uvidíte nejen na párty, ale také ve veřejných parcích, na plážích, na terasách domů, zkrátka kdykoliv a kdekoliv, kde začne hrát jejich hudba.


Merengue

Národní hudbou a tancem Dominikánské republiky je merengue a Dominikánci jsou na něj náležitě hrdí. Jeho texty sdílejí každodenní životní příběhy a hudební nástroje odrážejí trojí totožnost zdejší země – škrabka güiro pochází od indiánů Taíno, buben tambor má původ v Africe a harmonika ve Španělsku.

Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky


Merengue je velmi veselý tanec, který vyjadřuje spontánnost a radost ze života. Jeho pronikavý rytmus zní v autobusech, restauracích či barech a k pohybu donutí každého. Při tanci je horní část těla držena pevně, zatímco spodek plynule krouží boky. Základní kroky jsou velmi jednoduché, taneční pár se pohybuje dvěma kroky vpřed a dalšíma dvěma zpět, přičemž má lehce pokrčená kolena.

Související obsah


Mezi světově nejproslulejší merengue hudebníky patří Joseíto Mateo, Juan Luis Guerra, Johnny Ventura, Milly Quezada, Wilfrido Vargas, Fernando Villalona, Los Hermanos Rosario a Eddy Herrera. Jejich písně při návštěvě Dominikánské republiky rozhodně nepřeslechnete.

Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky


Bachata

Bachata je protipólem k merengue. Texty jejích písní jsou smutné a sentimentální, např. o nenaplněné lásce. Tato pomalá smyslná hudba byla zpočátku považována za hudbu nižších tříd, díky osobnostem jako Juan Luis Guerra nebo Víctor Víctor se ovšem stala proslulou napříč celou Dominikánskou republikou…

Související obsah


Bachata se postupem času rytmicky proměňovala a zrychlovala své tempo. Nejvíce ji po světě proslavila hudební skupina Aventura, která je v bachatě nezpochybnitelně světovou jedničkou. Tanec je založen především na improvizaci. Základní pevné taneční kroky jsou jednoduché na čtyři doby a zbytek už je zcela ponechán na tanečnících.

sik, TN.cz

K tématu Cestujeme za teplem

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz