TV Nova slaví 25 let

Rok 2018: Výročí Československa, vražda Kuciaka i tragédie na dole

Máme pro vás poslední díl našeho seriálu k pětadvaceti letům Televize Nova. Podívejte se, o čem vás v roce 2018 informovala.

Rok 2018 přinesl zejména velkolepé oslavy stého výročí založení Československa, které vyvrcholily poslední říjnový týden. Evropskou třídou v rámci oslav prošla největší vojenská přehlídka v historii samostatné České republiky. Účastnilo se jí přes 3500 příslušníků armády, policistů a hasičů.

Oslavy završil velkolepý ohňostroj a videomapping na budově Národního muzea, které se po několikaleté rekonstrukci znovu otevřelo veřejnosti.

Při příležitosti stého výročí navštívila Česko i řada významných zahraničních politiků, do Prahy zavítali slovenský prezident Andrej Kiska, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Související obsah

Důvod k oslavám měl v roce 2018 Miloš Zeman, který zvítězil v lednových prezidentských volbách po té, co porazil svého protikandidáta Jiřího Drahoše. Do volebních místností přišlo svůj hlas odevzdat přes 66 % oprávněných voličů. Nově zvolený prezident složil 8. března ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib.


A slavit mohl i premiér Andrej Babiš, který po prvním neúspěšném pokusu získal s novou koaliční vládou ve sněmovně důvěru 105 poslanců. Kabinetu dopomohly k získání důvěry sněmovny hlasy poslanců KSČM.

Úspěšně skončily pro české sportovce Zimní Olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu, kde vybojovali sedm medailí. O dva zlaté kovy se postarala Ester Ledecká, která zvítězila v alpském lyžování i snowboardingu. Jako první sportovec v olympijské historii tak vyhrála na jedné zimní olympiádě disciplíny s různým vybavením.

Rok oslav prožila i britská královská rodina. Rozrostla se o další členy, poté, co se princ Harry oženil s herečkou Meghan Markleovou a vévodkyně Kate porodila třetího potomka, Prince Louise.

Související obsah

Nevyhnuly se nám ale ani tragédie. Třináct horníků zemřelo při důlním neštěstí v karvinském dole ČSM. 880 metrů pod povrchem vybuchl metan.

Sousedním Slovenskem otřásla vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Slovenská prokuratura v polovině září potvrdila, že motivem vraždy byla Kuciakova novinářská práce. Incident vyvolal největší demonstrace ve Slovenské moderní historii a vedl k odstoupení premiéra Fica.

Související obsah

Smutná zpráva přišla z Afghánistánu. Při útoku sebevražedného atentátníka v okolí základny Bagrám zemřeli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Čtvrtou českou obětí se stal rotný Tomáš Procházka, který přišel o život při útoku na základně Šindánd.

Rozloučit jsme se museli i s řadou velkých uměleckých jmen. Ve věku 86 let zemřel oscarový režisér Miloš Forman. Do hereckého nebe zamířili Marián Labuda, Jana Štěpánková a Gabriela Vránová.
 

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu TV Nova slaví 25 let

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz