Stavební povolení

Konec vleklých stavebních povolení, slibuje ministryně

Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se celý proces brzy urychlí a zjednoduší. Zkrátí se také lhůta pro vydání stavebního povolení. Všechny úřady se dostanou pod jednu střechu a stavět budete moci v případě, že všechno půjde hladce, už po měsíci od podání žádosti.

Dnes je proces žádosti o výstavbu rozdělený na několik samostatných, po sobě jdoucích fází. Proti každé z nich se dá odvolat ve správním řízení a každou lze napadnout dál u soudu. Výsledkem je nekonečné čekání na stavební povolení.

Do řízení o územním, stavebním a dalším povolení vstupuje řada závazných stanovisek od různých úřadů a institucí. Nový stavební zákon, který teprve půjde do vlády, garantuje, že žadateli o stavební povolení postačí zajít na jediný úřad. Ten se spojí s dotčenými úřady a výsledkem je jedno povolovací razítko od nejvyššího stavebního úřadu.

Na vyjádření by pak stačilo třicet dnů, s možností prodloužení o dalších třicet. Ministerstvo ho chce zavést už od září. "Ta fikce souhlasu by se týkala všech staveb i dopravní infrastruktury," vysvětluje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Související obsah

"V dubnu jsem požádal o územní rozhodnutí a právě dnes jsem dostal to územko s razítkem o nabytí právní moci. Pokud to teďka budu řešit během jednoho měsíce tak je to hezký. Ale já si myslím, že to normálně fungovat nebude," popisuje jeden z žadatelů o stavební povolení Michal Pogorelov.

Podle opozice zase nebude fungovat státní nejvyšší stavební úřad, který si vyžádá jen další zbytečné směrnice a peníze. "Tak se bojím, sice na začátku byl smysluplný záměr nebo alespoň záměr, který se tak tváří a ve výsledku to neznamenalo větší potíže, víc papírů a víc úředníků," říká poslanec a starosta Líbeznic Martin Kupka (ODS).

Související obsah

"My se musíme vypořádat i s takovým nešvarem jako je systémová podjatost. A to se nedá řešit jinak než rozdělení kompetencí státní správy a samosprávy," dodává ministryně.

Další důvod, proč shánění razítek trvá tak dlouho je, že všechny podklady musí být v papírové podobě, a ke každé je potřeba originál. Dokud si tedy úředníci jednoho úřadu složku nenastudují a vyjádření nevydají ten další s tím ani nezačne.

Podle nového zákona by to mělo být také minulostí, vše bude totiž elektronické. Už za měsíc o něm bude jednat vláda, platit by v případě shody mohl komplexně za dva roky.

pan, Jana Schillerova, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz