Věda

Konec záhady mezihvězdného doutníku? Vědci mají novou teorii

Konec záhady mezihvězdného doutníku? Vědci mají novou teorii
Zdroj: Profimedia

Na konci listopadu roku 2017 se mnoho teleskopů upřelo na záhadný objekt, který se začal přezdívat Oumuamua. Vědce přitahoval fakt, že se jedná o první zdokumentovaný objekt, který dorazil z míst mimo naši sluneční soustavu. Dlouho se váhalo, o co vlastně jde, panovaly i názory, že jde o mimozemskou sondu. Americký astronom teď ale přišel s jiným vysvětlením.

Oumuamua získal zájem po celém světě, dlouho se spekulovalo o tom, co byl vlastně mezihvězdný objekt ve tvaru doutníku zač. Někteří měli za to, že jde o kometu či asteroid, tomu ale neodpovídalo chování. Objekt totiž začal při opouštění Sluneční soustavy zrychlovat.

Jiní to vysvětlovali tím, že jde o ztrátu částic jako u komet, další astronomové pak přišli s teorií, že by mohlo jít o solární plachetnici, jejíž původ ale nebyl na Zemi.

Podle studie zveřejněné americkým astronomem československého původu Zdenkem Sekaninou je ale vysvětlení mnohem prostší. Nejedná se o kometu, asteroid nebo mimozemskou loď, ve skutečnosti má jít o kosmické smetí.

Rozdíl mezi předpokládanou a skutečnou trajektorií vesmírného doutníku Oumuamua.

Konkrétně by mělo jít o mračno prachu po rozpadu trpasličí mezihvězdné komety. Monstrózní oblak prachu by podle Sekaniny vážil kolem deseti tun.

Mezihvězdný objekt Oumuamua se vědcům podařilo zaznamenat až ve chvíli, kdy již odlétal od Slunce mimo naši soustavu. I přes intenzivní výzkum se mnohá tajemství, která mezihvězdný doutník zanechal, nikdy nepodaří rozluštit.

Skutečnou podobu objektu už se odhalit nepodaří, jelikož se k nám Oumuamua pravděpodobně nikdy nevrátí a dohnat mezihvězdný objekt by stálo desetiletí a také ohromné množství prostředků. Poslední studie ale dokáže vysvětlil rotaci i záhadné zrychlení.

Související obsah

Nikdo také přesně neví, odkud k nám mezihvězdný cestovatel přiletěl. Podle příchozí rychlosti vědci odhadli, že objekt s největší pravděpodobností pochází z nějakého sousedního systému, který je ve srovnání s dalšími systémy velmi mladý.

Kvůli nemožnosti objekt i dále zkoumat se ale teorii o tom, že se jedná o mezihvězdné smetí, nepodaří potvrdit ani vyvrátit. Stejně tak stále platí teorie o mimozemské plachetnici.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz