Věda

Loď "řízená mimozemšťany" ukrývá tajemství: Vrátí se k Zemi?

Loď "řízená mimozemšťany" ukrývá tajemství: Vrátí se k Zemi?
Zdroj: Profimedia

Mezihvězdný objekt přezdívaný Oumuamua ani po roce od svého objevení nepřestává vědce po celém světě udivovat. Tým z Harvardu přišel s tvrzením, že by se mohlo jednat o mimozemskou sondu, nedaří se totiž vysvětlit celá řada věcí, které o objektu víme.

V říjnu loňského roku přišli vědci s úžasným odhalením, podařilo se jim zaznamenat první objekt, který podle všeho pochází z míst mimo naši soustavu.

Kolem Země proletěl ohromnou rychlostí. Vědci odhalili několik tajemství, která vyvolávala jen další otázky, také například oživili teorii, že by se mohlo jednat o mimozemskou sondu.

Co víme:

Na záhadný objekt se okamžitě zaměřila pozornost celého světa, podařilo se ale odhalit jen několik věcí, které navíc vyvolaly další otázky. Vědci jsou si jistí tím, že objekt nepochází ze Sluneční soustavy, Oumuamua má rychlost 87,3 kilometrů za sekundu, gravitace Slunce tak objekt nezachytí a ten bude dál pokračovat mimo hranice naší soustavy.

Související obsah

Díky pozorování se podařilo určit, že má objekt hyperbolickou oběžnou dráhu kolem Slunce, z toho vyplývá, že se k nám již Oumuamua nikdy nevrátí a další možnost ke zkoumání záhadného mezihvězdného cestovatele tak nikdy nenastane.

Co vyvolává rozporuplné reakce, je chování mezihvězdného poutníka. Podle vědců se totiž chová jako kometa, což je dáno zejména neustálým zrychlováním. Komety zrychlují kvůli vypařování materiálu, mezihvězdný cestovatel ale podle vědců kometa není, žádný materiál z objektu neuniká. Podle výzkumu vědců Harvardské univerzity může být zrychlování způsobeno tlakem solární radiace.

Stejný tlak se snaží využít i solární plachetnice vyrobené člověkem, znovu tak vyvstala na povrch teorie o tom, že se může jednat o mimozemskou sondu, což nevyloučili ani harvardští vědci ve svém posledním výzkumu.

Vědce dále mate neobvyklý tvar možné mimozemské sondy, jsou si jistí tím, že je objekt podlouhlý a připomíná doutník. Kvůli neustálému střídání světlosti vědci předpokládají, že je Oumuamua až desetkrát delší, než je široký. V současné chvíli se odhaduje, že má kolem 800 metrů na délku. Astronomové zatím takto podivné těleso nezaznamenali.

Objekt se navíc neotáčí jen kolem jedné osy, ale velmi podivně rotuje více směry. Kompletní rotace trvá podle NASA kolem 7,3 hodiny.

Animace vyobrazuje rozdíl mezi vypočítanou trajektorií a skutečnou trajektorií, kterou objekt Oumuamua má po záhadném zrychlování.

Co nevíme:

I přes intenzivní výzkum vesmírného objektu si Oumuamua ponechal mnohá tajemství, která už dost možná lidé nikdy neodhalí. Nikdo si nemůže být jistý, jak vlastně objekt ve skutečnosti vypadá. Trajektorie a neustálé zrychlování napovídají, že bude objekt menší než objekty vyskytující se v Oortově oblaku, což je hypotetický oblak komet na okraji naší soustavy.

Vědci odhadují tvar objektu, co je ale na jeho povrchu a z čeho je Oumuamua tvořen, nikdo přesně netuší. Komety v naší soustavě za sebou zanechávají oblak prachových a ledových částic v podobě ohonu komety, ten ale Oumuamua zcela postrádá, i když se jako kometa chová.

Související obsah

Nikdo také přesně neví, odkud k nám mezihvězdný cestovatel přiletěl. Podle příchozí rychlosti vědci odhadli, že objekt s největší pravděpodobností pochází z nějakého sousedního systému, který je ve srovnání s dalšími systémy velmi mladý.

Na začátku letošního roku přestal být mezihvězdný objekt pozorovatelný teleskopy. Vědci i nadále analyzují posbíraná data a odhalují stále další tajemství.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz