Polsko

Nesnědli jste v hospodě vadné hovězí z Polska? Takhle to zjistíte

Kauza problémového hovězího z Polska hýbe v posledních týdnech celým Českem. Na naše území dorazilo 300 kilogramů masa z jatek, kde měli porážet nemocná zvířata. Jak zjistit, jestli jste závadné maso nesnědli i vy?

Na začátku současné aféry s polským hovězím stála tajně natočená reportáž zpravodajské televize TVN24 z masokombinátu v Mazovském vojvodství, kde byl během noci porážen nemocný dobytek. Viditelně zkažené části masa se odřezávaly a vyhazovaly. Jatka už byla uzavřena.

České ministerstvo zemědělství na svých webových stránkách zveřejnilo seznam odpovědí na nejčastější otázky, které lidé ohledně kauzy mají. Mimo jiné radí, jak zjistit, jestli jste závadné maso nemohli sníst i vy, případně jaké problémy po jeho konzumaci hrozí.

Lidé se často ptají, jak poznají, že maso, které si koupili, pochází právě z problémových jatek. Identifikační číslo provozovatele jatek je PL 14160202 WE. Má to ale háček. "Toto číslo nemusí být uvedeno na štítku na baleném mase. Provozovatel se může rozhodnout, že pro označování hovězího masa použije systém šarží. Šarže může být tvořena masem ze zvířat poražených až na 3 jatkách," upozorňuje ministerstvo.

Původ vámi zakoupeného masa si můžete snadno ověřit také na internetu. Na webových stránkách hovezimaso.cz stačí zadat číslo zvířete, které je uvedeno na etiketě, a hned víte, kdy a kde bylo poraženo. 

Související obsah

Lidé podle expertů nemusí mít strach, že by po snědení problémového masa měli zdravotní potíže. Žádné z dosud provedených vyšetření nebezpečnost masa pro zdraví lidí neprokázalo. "Ke stahování z trhu se přistoupilo v rámci předběžné opatrnosti, neboť vzhledem k absenci veterinárního vyšetření zvířat před porážkou a jejich masa a orgánů po porážce nelze vyloučit všechna rizika," vysvětlili.

Polské úřady nařídily stáhnout z Česka 300 kilogramů masa, z toho 135 kilogramů bylo prodáno zákazníkům jako čerstvé maso v řeznictví nebo jako pokrm v restauraci. Zatímco na Slovensku se maso dostalo na stůl školákům, v České republice se ve školních jídelnách neobjevilo.

Pokud se obáváte, jestli jste polské hovězí nesnědli v restauraci, můžete to podle ministerstva jednoduše zjistit. "Všichni příjemci masa, které polské úřady nařídily stáhnout z trhu, byli Státní veterinární správou informováni, že se v jejich provozovně takové maso vyskytovalo. V době kontroly bylo již veškeré maso spotřebováno. Provozovatel restaurace by vám měl být schopen na váš dotaz odpovědět," radí. Odpovědi na další otázky najdete ZDE.

Veterináři a celníci začali kontrolovat kamiony s masem. Podívejte se na reportáž:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz