Vztah

Mladík nezvládl rozchod se svou přítelkyní, rozmlátil jí celý byt!

V noční můru se proměnil čtyřměsíční vztah třiatřicetileté ženy z Nového Boru. Bývalý přítel jí po rozchodu posílal vulgární zprávy a prosil, aby se k němu vrátila. Čtyřiadvacetiletý mladík ženě nakonec rozmlátil celý byt. Případů stalkingu v Česku celkově narůstá.

Peklo ze života udělal bývalý přítel třiatřicetileté ženě v Novém Boru na Liberecku. Poté, co se s ním rozešla a vyhodila ho z bytu, začaly jí chodit urážlivé a sprosté sms zprávy. Začala se ho bát, a proto se rozhodla vše oznámit na policii.

Po výslechu policisté ženu doprovodili domů, po otevření dveří se ale nestačili divit. V něm totiž na všechny čekal hotový obraz zkázy. Její expřítel se totiž do bytu vloupal a rozbil téměř vše, co se rozbít dalo.

"Takto řádil ve všech místnostech a nevynechal ani koupelnu, kde roztřískal zrcadlo, vytrhal poličky ze zdi a do umyvadla plného střepů pustil vodu, kterou schválně nechal téct," popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Jen díky tomu, že se žena do domu vrátila včas, nedošlo k vytopení bytu. "Jakmile se policisté přesvědčili, že se tu agresor nikde neskrývá, začali po něm v Novém Boru intenzivně pátrat s využitím psovoda se služebním psem," dodala mluvčí policie.

Související obsah

Mladík se nakonec přihlásil sám a nechal se dobrovolně zatknout. Zákon, postihující stalking neboli nebezpečné pronásledování, platí v Česku devět let. A ukazuje se, jak moc je tento zákon důležitý. Policisté za tu dobu evidují 4200 případů a jejich počet v poslední době stoupá.

Případ na Českolipsku podle psychologa zahrnuje typický vývoj. "Nejdřív začíná pachatel tak, že zkouší, co ta oběť vydrží, kam až může zajít a zpravidla dochází ke stupňování. Pravděpodobně jde o člověka, kde ta míra sebekontroly je relativně nízká," tvrdí psycholog Stanislav Opelka.

"Ze statistik vyplývá, že z této protiprávní činnosti se dopouští převážně muži," vysvětluje mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Na 12 mužů připadá jedna žena. Od roku 2010, kdy zákon začal platit, počet nebezpečného pronásledování pozvolně klesal z 537 případů až do předloňska, kdy začal zase stoupat na loňských 363. A posle psychologů nahlášené případy znamejí jen zlomek skutečnosti.

Související obsah

Statistiky odhalily ještě jednu zajímavost. Platí prý přímá úměra, že čím je člověk lépe situovaný a společensky uznávaný, tím více stalking skrývá.

Statistiky uvádějí, že se s nebezpečným vyhrožováním alespoň jednou setkalo 8 % žen a 2 % mužů. Podle odborníků by se měly oběti co nejdříve obrátit na policii, nátlaky se totiž stupňují. Zatímco pachatel muž je většinou agresivní, žena postupuje s větší důkladností.

Stalker dokáže založit internetovou stránku či profil na sociální síti a půjde mu o zničení pověsti oběti. V tomhle jsou podle odborníků lepší ženy, postupují prý zákeřněji a systematičtěji než muži. První ženou odsouzenou za stalking je bývalá městská strážnice. Panu Dřízalovi, kterému odloudila ženu s dcerkou, poslala 50 vulgárních zpráv.

Související obsah

Nejčastěji stalking vzniká mezi bývalými partnery, spouští ho ale i nevinná věc. Devětadvacetiletého Tomáše z Mostu pronásledovaly dvě ženy, a to proto, že se na maturitním večírku zastal spolužačky. Ta mu na oplátku se svou matkou udělala ze života peklo.

Čím dřív se obrátíte na policii, tím lépe. Stalker velmi často dokáže v počátcích svého chování zanechat. Výhrůžky z mobilu nemažte, uchovávejte SMSky, maily i komunikaci na sociálních sítích. Nikdy pronásledovateli neodepisujte a nekomunikujte s ním. Vyhýbejte se navíc osobním schůzkám a pokud musíte ven, choďte vždy v doprovodu. Policie radí si zablokovat i telefonní volání z daného čísla.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se vyrovnat s rozchodem: Co dělat a čemu se vyhýbat obloukem
Jak říct ostatním, že jste se rozešli

Petr Brzek, Ivan Berka, sei, pan, TN.cz

K tématu Vztah

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz