Tchyně

Matka nechala syna zpopelnit, jeho žena se může o urnu i soudit!

Dlouhodobý spor v rodině skončil tahanicemi o pohřeb zesnulého. Paní Čičková z Břeclavi zjistila, že jejího zesnulého manžela nechala z nemocnice odvézt její tchyně a na vlastní náklady nechala provést i kremaci. Žena se teď marně snaží získat alespoň urnu, přitom podle zákona o pohřbu rozhoduje právě manželka. Případ se pravděpodobně dostane až k soudu.

O tom, že některé spory nekončí ani smrtí, se paní Čičková přesvědčila na vlastní kůži. Svého zesnulého manžela nestihla pohřbít. Tělo totiž z nemocnice nechala odvézt její tchyně.

Matka zesnulého předběhla snachu a svého syna nechala zpopelnit. Vdově zůstalo jen parte a už měsíc se marně snaží získat alespoň urnu. Kvůli ostatkům svého muže je připravena podat na příbuzné i žalobu.

O tom, jaké má být poslední rozloučení, jasně hovoří občanský zákoník - podle něj má největší váhu poslední vůle zesnulého. Ten si může sám rozhodnout o způsobu pohřbu i uložení svých ostatků. Zesnulý ale žádnou závěť nesepsal - i na takové případy ale zákoník pamatuje.

Související obsah

"Rozhoduje jeho manžel nebo manželka, pokud není, pak jeho děti. A pokud ani ty nejsou, pak až v třetí řadě rodiče zesnulého," vysvětluje advokát Tomáš Čermák.

Vdova tak měla mít přednost. Z jakého důvodu ji tchyně obešla, není jasné, kontaktovat se nám ji nepodařilo. Pohřební služba, která tělo nechala zpopelnit, se hájí, že o problémech v rodině neměla tušení.

"Obrátila se na nás matka, objednala si kremaci svého syna a my nejsme od toho, abychom lustrovali rodinné vztahy," brání se majitelka pohřební služby Olga Kelemenová.

Související obsah

Podle majitelky pohřební služby nejsou takovéto spory o zesnulého žádnou výjimkou. Vdova se teď svých práv může domáhat jen soudně.

pez, Josef Svoboda, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz