Vězeňská služba

Placení informátoři v celách? Vězeňská služba je chce zavést!

Vězeňská služba by chtěla mít mezi vězni své placené informátory. Podobný model se už osvědčil u policie. V praxi by to vypadalo tak, že by někteří z odsouzených informovali vedení věznice o případné trestné činnosti svých spoluvězňů. A za to by dostávali peníze.

Drogy, zbraně nebo mobilní telefony. Trestná činnost se paradoxně nevyhýbá ani věznicím. Návrh vězeňské služby počítá s tím, že by ji informátoři mohli včas odhalit.

"Rozšíření používání podpůrných operativně pátracích prostředků o institut informátora může výrazně zefektivnit činnost pověřených orgánů Vězeňské služby ČR," říká mluvčí instituce Petra Kučerová.

Návrh vychází z plánu na rozvoj vězeňství v následujících šesti letech. Do karet mu hraje i nedostatek dozorců, se kterými se věznice dlouhodobě potýkají. V Česku jich chybí desítky. Informátoři by jim podle deníku Právo mohli pomoci.

Související obsah

Informátoři by mohli také odhalovat plánování útěků vězňů. Například v Ostravě se nedávno pokusili z vězení dostat dva trestanci. Na svobodu se chtěli dostat vykopaným tunelem. Včas je ale odhalila vězeňská stráž.

K tomu, aby lidově řečeno práskli svého kolegu, chce věznice odsouzené finančně motivovat. Výše odměny ale zatím není jasná. Návrh musí nejprve předložit ministerstvo a pak projednat Sněmovna.

Související obsah

Aktuálně je v českých věznicích asi 20 tisíc lidí. Kapacita je naplněna na 104 procent. Elektronické náramky zatím hlídají jen zhruba stovku odsouzených.

pez, Jan Socha, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz