Cestujeme za teplem

Tenhle polodrahokam nemají jinde na světě! Přivezte si ho i vy

Tenhle polodrahokam nemají jinde na světě! Přivezte si ho i vy
Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

Rum, doutníky nebo káva. To napadne asi každého, když přemýšlí, co si z Dominikánské republiky odvézt na památku. Proč ale nebýt trochu originálnější a k těmto klasikám přibalit také něco neotřelého? Nechte se inspirovat těmito tipy!

 Na obchůdky se suvenýry natrefíte v Dominikánské republice na každém kroku. Zakoupit si v nich můžete lahodnou kávu (ozkoušejte kávu Santo Domingo), třtinový rum (například Brugal nebo Barceló) a také doutníky nejlepších značek. Z výběru nevynechejte ani proslulé dominikánské polodrahokamy nebo umělecké a řemeslné výrobky, které odrážejí historii této země.


Původní obyvatelé kmene Taíno za sebou zanechali spoustu nástrojů a předmětů, jež jsou inspirované mytologií, rituály a každodenním životem. Jedním z nich je například hudební nástroj guira, udávající rytmus merengue, která zní v Dominikánské republice na každém kroku.

Související obsah


Pořídit můžete rovněž ozdoby nebo nádoby vyrobené ze skořápky kokosového ořechu či tykvového plodu stromu higuero. V obchodu se suvenýry narazíte také na dřevěné hmoždíře s paličkou, vyrobené z guayacanu, které naleznete téměř v každé zdejší domácnosti.

Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky


Dalším typickým produktem jsou ručně vyráběné keramické panenky bez obličeje. Obličej nemají z jednoho prostého důvodu – Dominikánci mají smíšené rasy kloubící mnoho národností a kultur, nelze proto zcela jasně říci, jak by měl ten „správný“ Dominikánec vypadat. Ze všech ovlivňujících směrů ovšem utvářejí své jedinečné dědictví a historii.

Související obsah


Africký a karibský vliv se objevuje v pestrobarevných malbách, které nejčastěji vyobrazují západ slunce nad mořem, pláže s palmami, malebné dominikánské chaloupky nebo život domorodců. Zakoupit je můžete jak v obchodech se suvenýry či v galeriích, tak přímo v ulicích nebo na plážích.

Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky


Specialitou Dominikánské republiky je tyrkysově modrý polodrahokam larimar. Po celém světě byste ho marně hledali, jediné jeho naleziště se totiž nachází právě v Dominikánské republice. Své jméno získal po slovech Larisa a mar. Larisa byla dcera klenotníka, který jako první vyrobil šperk s tímto kamenem a španělské slovo mar (česky moře) symbolizuje barvu kamene.

Zdroj: Národní turistický úřad Dominikánské republiky


Stejně populární je také dominikánský jantar. Sehnat se dají i levnější kousky, které ale obsahují různé nečistoty. Ty, ve kterých je uchovaný obtisk hmyzu nebo listu, jsou vysoce ceněné a výrazně si za ně připlatíte. Pokud se vydáte pro jakýkoliv ze suvenýrů přímo na trh, ceny obvykle nebývají pevně stanoveny a často se dá na konečné částce domluvit.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz