Dívka

Dianka zemřela vinou lékařů. Matka: "Zabíjeli mi ji před očima!"

Dianka zemřela vinou lékařů. Matka: "Zabíjeli mi ji před očima!"
Zdroj: archiv Jany Jarašové

Rok a půl stará holčička ze Slovenska zemřela poté, co se v nemocnici nakazila rotavirem. V jiném zařízení pak lékaři nedokázali rychle nasadit správnou léčbu. Po téměř dvou letech od smrti Dianky to potvrdil vyšetřující úřad.

Dianka byla poměrně zdravá, dokud v roce a půl nedostala kašel a lékaři jí nasadili léky proti bronchitidě. O měsíc později (na konci září 2017) ji hospitalizovali na dětském oddělení v Žiari nad Hronom, kde se ale nakazila rotavirem. Ten způsobuje průjmové onemocnění, které vede k dehydrataci a v krajním případě až smrti.

To byl také případ Dianky, kterou lékaři propustili domů s diagnózou obstrukční bronchitida - ta byla původním důvodem, proč ji rodiče převezli do nemocnice. Za dva dny se holčičce přitížilo, proto rodiče znovu zajeli do nemocnice, tentokrát v Galantě. Právě tady ale lékaři dívence podle odpovědného úřadu nasadili špatnou léčbu.

"Zabíjeli mi ji přímo před očima a já jsem jim důvěřovala, pokorně jsem si myslela, že vědí, co dělají," citoval portál cas.sk zdrcenou maminku Janu. Lékaři podle ní Diance třikrát podali diazepam na zklidnění a uvolnění svalových křečí. Vedlo to ale jen k tomu, že dívce naskákaly červené fleky po celém těle, a k dalším křečem.

Když na začátku října Dianku přepravil vrtulník do nemocnice v Bratislavě, měla už poruchu dýchání a musela být napojena na umělou plicní ventilaci. Lékaři už jí nedokázali pomoci a rodiče nakonec svolili s odpojením dcerky od přístrojů. Příčinou smrti byl těžký otok mozku.

 

Zdrcení rodiče Jana a Daniel se okamžitě obrátili na policii a podali stížnost také Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí. Ten po roce a půl vynesl svůj verdikt - lékaři chybovali. "Pokud by jí primář dal ihned první den infuzi, žila by," uvedla nešťastná maminka pro portál.

"U dítěte s diagnózou akutní gastroenteritidy a kolitidy nebyla realizována žádná laboratorní vyšetření v době přijetí, ani po zhoršení stavu. Nebyla správně léčená dehydratace s poruchou elektrolytové rovnováhy a acidobáze. Nevhodně zvolený infuzní roztok zvyšoval riziko vzniku akutní hyponatriemie. Klíčovým faktorem byl čas," citoval portál ze zprávy Úřadu.

Jana lékaře podle svých slov několikrát upozorňovala, že s její dcerou něco není v pořádku. "Noční lékař jí nasadil smrtící léčbu a neatestovaná lékařka neviděla, že upadá do kómatu, jen se zeptala, jestli bývá tak bledá," vzpomíná matka na nejhorší chvíle života.

Související obsah

Rodiče teď po nemocnici požadují odškodné. "Žádné peníze mi Dianku už nevrátí, ale bez žaloby nedosáhneme spravedlnosti," tvrdí Jana. Případ stále vyšetřují také policisté. "Vyšetřovatel zahájil ve věci trestní stíhání pro přečin usmrcení a přibral znalce," řekla pro portál policejní mluvčí Mária Linkešová.

Vedení nemocnice se ale stále brání, že lékaři postupovali správně. "Rotaviry jsou nepředvídatelné a potenciálně způsobují závažné onemocnění. Chceme poukázat na skutečnost, že úřadem tvrzená pochybení neměla příčinnou souvislost se samotným úmrtím. (...) Ani maximální snaha lékařského týmu a správně zvolený postup nemohly vést k úspěšné záchraně," sdělil mluvčí nemocnice Tomáš Kráľ.

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Nemocná dvojčátka. Ten strach si neumíte představit!
VÁŠ PŘÍBĚH: Moje holčička trpí nemocí, kterou má pouze 10 lidí na světě

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz