Zahraničí

Letka ruských bombardérů simulovala útok na radar v Norsku

Letka ruských bombardérů simulovala útok na radar v Norsku
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rusko simulovalo podle norské zpravodajské agentury útok vůči arktickému radaru, který se nachází poblíž ruského poolostrova Kola. Falešného útoku se účastnilo celkem 11 nadzvukových bombardérů Suchoj Su-24, ty se obrátily až před norským vzdušným prostorem.

Dramatický simulovaný útok se odehrál 14. únoru 2018, oznámil šéf norské zpravodajské služby generálporučík Morten Haga Lunde na pondělní konferenci po předložení zprávy Focus 2019, uvádí portál Barentsobserver.

Letka jedenácti nadzvukových bombardérů Suchoj Su-24 vzlétla ze základny v Mončegorsku na Kolském poloostrově a směřovala pryč z Barentsova moře, pak ale měla udělat obrat o 180 stupňů a v útočné formaci vyrazila k městu Vardø.

"Scénář byl velmi podobný tomu, co se odehrálo 24. března 2017, tentokrát ale s více letadly, celkem jedenácti, ve formaci," cituje norská TV2 část Lundeho projevu.

Související obsah

Vardø je rybářské městečko na severovýchodě Norska, svým umístěním je velmi vhodnou lokalitou pro radar, který se v městečku skutečně nachází. Radar měl podle původního vyjádření sloužit zejména k pozorování objektů ve vesmíru, později ale vyšlo najevo, že může být používán i ke shromaždování informací, jako je umístění balistických raket.

Samotný radar je důvodem sporů mezi Ruskem a Norskem a vyvolává hádky již od svého vzniku.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz