Zajímavosti

Epidemie spalniček má jednoho viníka. Stopy vedou do Ruska

Epidemie spalniček má jednoho viníka. Stopy vedou do Ruska
Zdroj: Profimedia

Za epidemii spalniček, která v posledních dnech sužuje Evropu, můžou podle odborníků z americké Asociace veřejného zdraví dezinformace o škodlivosti očkování, kolující už několik let po internetu. Jejich původ je podle odborníků v Rusku. Ač se zdálo, že se nemoc podařilo v Evropě vymýtit, nyní je nárůst počtu nakažených touto vysoce infekční chorobou enormní.

Ruské skupině dezinformátorů, která byla mimo jiné obviněna, že v roce 2016 narušila průběh amerických voleb, se vyčítá podíl viny na vypuknutí smrtelné epidemie spalniček v Evropě. Její členové, takzvaní internetoví trollové, totiž na internetu dlouhodobě odrazovali rodiče od očkování. Neočkované děti jsou pak pro viry této velmi nepříjemné nemoci snadným terčem.

Ve studii vydané americkou Asociací veřejného zdraví v září zkoumali výzkumníci on-line zprávy internetových trollů od července 2014 do září 2017 a dospěli k závěru, že jejich příspěvky jsou zodpovědné za proměnu společenského postoje k problematice očkování.

Vědci věří, že trollové z Petrohradu svou propagandou proti očkování značnou mírou přispěli k epidemii vysoce infekční nemoci, která zabila 72 lidí a při níž se nakazilo podle rádia Svobodná Evropa více než 82 tisíc lidí.

S vysoce nakažlivými virovými infekcemi bojovali i v zemích východní a jihovýchodní Evropy, a to včetně Ukrajiny, která byla epidemií spalniček postižena v roce 2018. A spalničky se v posledních dnech šíří také Českou republikou.

Související obsah

Jenom v Praze za poslední týden přibylo 14 nových případů, od začátku letošního roku hlásí Hygienická stanice hlavního města Prahy celkem 65 případů. Problémy jsou ale i v Moravskoslezském kraji, kde nemocí nakazilo v posledním týdnu tolik lidí, co loni za 12 měsíců.

Spalničky byly v mnoha zemích jen kousek od toho, aby se nemoc kompletně vymýtila. V posledních měsících však zaznamenaly nárůst o hrozivých 30 %. V roce 2015 a 2016 se v zemi projevily snižující se dodávky a služby vakcín, kdy byl konflikt mezi vládními silami a pro-ruskými separatisty na vrcholu.

"Důvody tohoto nárůstu nejsou jednoznačné. Ne za všechny případy může nedostatečné očkování,“ sdělila Světová zdravotnická organizace. "O vlivu dezinformací, které jsou k dispozici na internetu, stále nevíme dost,“ uvedla odbornice WHO Katrine Habersaatová pro rádio Svobodná Evropa.

Související obsah

Hygienici vyzývají občany, aby v případě výskytu horečky spojené s vyrážkou, což je první příznak spalničkové infekce, kontaktovali svého praktického lékaře, případně pohotovost. Lidé s podezřením na spalničky by také neměli jezdit hromadnou dopravou.

Rodiče s dítětem, které není očkované, by se v těchto dnech měli vyhýbat větším skupinám lidí. Důležité je také nechat své děti očkovat včas, a to do 13. měsíce věku a v případě zvýšeného rizika už od 9. měsíce.

Podívejte se na reportáž TV Nova o epidemii spalniček z 11. února:

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz