Donald Trump

Bílý dům potvrdil schůzku Babiše a Trumpa: Toto budou probírat

Úřad amerického prezidenta potvrdil na oficiálních stránkách Bílého domu setkání Donalda Trumpa s českým premiérem Andrejem Babišem. Zveřejnil také témata, která spolu oba státníci budou probírat. Babiš se do Bílého domu podívá 7. března.

Po osmi letech pozval americký prezident hlavu české vlády na oficiální návštěvu Bílého domu. Informaci o pozvání Donalda Trumpa zveřejnil ve středu americký velvyslanec, následně ji potvrdil v oficiální zprávě i Bílý dům.

"Prezident Donald J. Trump a první dáma Melania Trumpová přivítají premiéra České republiky Andreje Babiše a paní Moniku Babišovou 7. března na jejich první oficiální návštěvě Bílého domu," napsal úřad amerického prezidenta.

Tématy, které budou Trump a Babiš probírat, budou společné globální výzvy, například kybernetická a energetická bezpečnost, a vzájemné obchodní vztahy.

"Premiérova návštěva přichází, když si Česká republika připomíná 30. výročí Sametové revoluce, která přinesla konec vlády komunistické strany, a také 20. výročí vstupu do NATO. Prezident a první dáma se těší, že si připomenou tyto historické chvíle společně s premiérem Babišem a paní Babišovou," dodal Bílý dům.

 

Posledním premiérem, kterého v Bílém domě přijal na státní návštěvě americký prezident, byl v roce 2011 Petr Nečas. Babišův předchůdce Bohuslav Sobotka se v sídle amerických prezidentů sešel v roce 2014 s viceprezidentem Joem Bidenem a v roce 2016 se zúčastnil večeře pořádané pro státníky účastnící se jaderného summitu ve Washingtonu.

Do Bílého domu se měl podívat i prezident Miloš Zeman, kterého při telefonickém rozhovoru pozval Trump. Žádné datum schůzky ale stanoveno nebylo. Prezidenta a premiéra ale předběhla jiná Češka. Vloni v létě provedl sídlem amerických prezidentů Donald Trump matku své bývalé manželky a babičku svých nejstarších dětí Marii Zelníčkovou.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz