Mobilní data

Do boje za levnější data se vložil premiér. Sejde se s operátory

Mobilní data začínají být politickým tématem číslo jedna. Po nepříliš povedeném výroku ministryně Novákové o tom, že data jsou drahá proto, že lidé dávají přednost wifi, se iniciativy chopil premiér Babiš. Sejít se chce se zástupci operátorů. Pozici zákazníků vůči operátorům chtějí zlepšit také Piráti.

Poslanci se začínají angažovat v boji za levnější data. Ty jsou v Česku podle průzkumů nejdražší v Evropě. "My musíme všichni společně, hlavně uživatelé, vyvinout tlak na operátory, abychom ta data měli za stejnou cenu. Já jsem jim teď napsal dopis, kde jsem navrhl různá opatření," oznámil premiér Andrej Babiš.

Premiér se chce se zástupci operátorů sejít a jednat. Opozice si ale myslí, že tudy cesta nevede. "Myslím si, že pan premiér postupuje velmi nešťastně, protože pokud chce zavést konkurenci, tak to nemůže řešit se zdejšími operátory, kteří tady udržují předražené tarify a dojí ČR, aby měli 11 miliard zisků," hřímá Jakub Michálek z Pirátů.

Podle opozičních poslanců by situaci mohl narovnat buď příchod nového operátora, nebo stanovení maximální ceny za jeden přenesený gigabyte.

Michálek připomněl, že příchod dalšího operátora způsobil zemětřesení na italském trhu, ceny spadly a zavedení operátoři museli na nováčka zareagovat.

Související obsah

"Vláda by vedle toho měla uvažovat i o regulaci cen telekomunikačních služeb. Některé státy EU mají stanovenou maximální cenu za gigabajt," radí šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Drahá mobilní data se budou v úterý řešit i ve Sněmovně. Piráti představí novelu zákona o elektronických komunikacích. Chtějí například, aby se za přechod k jinému operátorovi neplatily tisíce, ale jen stovky.


Na tom se vzácně shodnou opoziční poslanci s vládními. Ti by navíc chtěli, aby přechod od jednoho operátora k druhému netrval deset dní, ale jen jeden, nebo maximálně dva.

Babiš se do boje za levnější tarify vložil už před dvěma lety. V dubnu 2017 se na twitteru pochlubil, jak levné tarify mají jeho úředníci na ministerstvu financí.

Když jeho samochvála sklidila kritiku, slíbil, že prosadí levnější data i pro ostatní. Zůstalo ale jen u slov.

pez, Bára Divišová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mobilní data

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz