Zahraničí

Sebevražedná hra Momo je zpátky. Atakovala pohádky na YouTube

Sebevražedná hra Momo je zpátky. Atakovala pohádky na YouTube
Zdroj: Profimedia

Nebezpečná hra, která pod pohrůžkou zabití vyzývá uživatele k nejrůznějším úkolům zahrnující například sebepoškozování, infikovala videa na síti YouTube. Když získá telefonní čísla dětí, kontaktuje je vyděračskými zprávami přes aplikaci WhatsApp.

Nebezpečná hra Momo se po dlouhé době opět hlásí o slovo. Podle deníku Mirror.co.uk Momo infikovala některá dětská videa na YouTube, konkrétně oblíbený animovaný seriál Prasátko Peppa, nebo videa ze hry Fortnite.

Profil s podobiznou vykulené Momo jim začne posílat výhružné zprávy, případně se s nimi pokouší manipulovat strašidelnými obrázky. Dítěti začne zadávat různé úkoly, když je odmítá plnit, profil mu začíná vyhrožovat. Většinou důvěřivé dítě straší smrtí, případně tím, že zabije někoho z jeho rodiny. 

Dítě si pustí video, uprostřed ale přehrávání přeruší hororově vypadající postavička Momo. Skřípavým hlasem promlouvá k dítěti. "Dnes v noci zemřeš," objeví se nápis na displeji telefonu bezbranného dítěte. "Momo se tě dnes v noci chystá zabít.“

Dítku následně vyhrožuje, že jej zkontaktuje přes aplikaci WhatsApp. A pokud má dítě s účtem propojené i své telefonní číslo, profil Momo jej reálně zkontaktuje a své oběti vyhrožuje a nabádá k různým úkolům. Manipuluje s dětmi a radí jim, aby například "zapomněly doma vypnout plyn", nebo si zkusily bez vědomí rodičů "vzít pár tabletek“

Související obsah

V Británii už před hrou varují místní základní školy. "Zaznamenali jsme, že se objevily ošklivé výzvy, které se snaží atakovat dětské programy. Buďte na své děti opatrní," nabádá vedení školy Northcott v Bransholme rodiče svých žáků.

"Celá hra se na začátku jeví jako zábavná, a tak si své hráče rychle absorbuje. Jenže ti jsou pak následně povzbuzováni k násilným činům a plnění riskantních výzev," doplnila škola. I českým dětem je hra známá, postavička ale komunikuje anglicky a případ napadení dítěte v Česku se zatím neobjevil.

Podobizna Momo byla ukradená japonskému umělci, který si říká Shiki. Hororovou skulpturu stvořil jako své vlastní umělecké dílo, její podobizna si však začala žít vlastním životem jako vyděračská "hra“ cílící na děti.

Podobné téma se hojně řešilo v roce 2017 v souvislosti se hrou Modrá velryba, který se objevila i v Česku a na Slovensku. Hra se měla údajně šířit po sociálních sítích, měla mít původ v Rusku či jiných zemích bývalého Sovětského svazu. Princip hry spočíval v plnění různých úkolů, které zadával "kurátor", úkolů bylo celkem 50 a měly ponoukat děti k sebepoškozování, dokonce až k sebevraždě.

Související obsah


Objevovaly se názory, že se jednalo pouze o hoax a že žádná skutečná hra neexistuje, nicméně i tak tento fenomén představoval nebezpečí, neboť jeho medializace vedla k napodobování výzev. V souvislosti s případem dvou sebevražd mladých dívek zatkla policie Filipa Budějkina. Muž měl mladé lidi vyzývat k páchání sebevraždy a sebepoškozování. Soud v Ťumeňské oblasti Budeikina poslal na tři roky a čtyři měsíce do vězení.


Budeikin byl zatčen v listopadu 2016. Měl mít na svědomí 17 nezletilých. Vinu však Budeikin popřel, ale poté přiznal, že nikoho k sebepoškozování či sebevraždě nenutil, ale také jim to nerozmlouval. Podle vyšetřovatelů měl přivést k sebevraždě patnáctiletou školačku z Astrachaně a dívku z regionu Ťumeň, kterou však lékaři zachránili.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz