3D tiskárna

Vytisknout protézu? Do budoucna to zvládnete z obýváku! Jak?

O tom, že se moderní technologie rozvíjí rychlostí blesku, není pochyb. Obří službu zastanou do budoucna 3D tiskárny, které mohou pomoci například v medicíně. I v současnosti ale pomáhají třeba kutilům. Tisknout na nich navíc může i široká veřejnost! Jak na to?

3D tiskárny fungují podobně jako ty klasické ve 2D - samozřejmě s tím rozdílem, že se k nim přidá třetí rozměr a tiskne se proto do výšky. Materiál, se kterým se tiskne, bývá nejčastěji plast. Může jít například i o ten recyklovaný z víček od PET láhví. Ovšem zkouší se už i další materiály. Ze světa už víme o tisku s kovem, experimentuje se také s tiskem jídla.


Pomocí 3D tisku už se dá stvořit opravdu téměř cokoliv. To také vyvolalo kontroverze ohledně bezpečí. Poměrně nedávno totiž unikly například 3D modely ke známým zbraním. Jenže jejich tisk na 3D tiskárnách je poměrně nevýhodný a zbraně navíc nebývají zcela funkční.


"Po celém světě jsou miliony nástrojů, na kterých se nechá zbraň vyrobit daleko jednodušeji a dokonce plně funkční. Jmenuje se soustruh a pravděpodobně jeden máte na své chalupě," uvádí na svých stránkách průkopník 3D tisku Josef Průša. Ten vlastní v Praze vůbec největší "farmu" 3D tiskáren na světě, kde v jedné místnosti tiskne najednou až 450 strojů.

Související obsah


Současný 3D tisk by do budoucna mohl naopak pomoci třeba v medicíně. Za několik let by se totiž mohly začít používat protézy právě z 3D tiskáren. Prozatím ale 3D tisk využijí především řemeslníci a kutilové nebo umělci. Právě mezi těmi je o 3D tisk obrovský zájem. Vyrobit si na něm lze totiž třeba židli, kliku ke dveřím, vánoční ozdoby nebo obří model letadla.


"Ony i ty součástky 3D tiskáren jsou vyrobené na jiných 3D tiskárnách, takže se vlastně reprodukují," upozorňuje Ondřej Kašpárek, "kapitán" pražského PrusaLabu.
A kolik taková hračka stojí? Poměrně překvapivě nemusíte sahat až tak hluboko do kapsy. Na internetu seženete 3D tiskárnu i za 10 tisíc. Ty, které vám ale lépe vytisknout váš vysněný předmět, se pohybují ale mezi 20 až 30 tisíci korunami.

Související obsah


Pokud by se vám do tiskárny ale investovat nechtělo, máte i jinou možnost. Po celé republice je totiž hned několik kutilských dílen. Několik z nich už je 3D tiskárnami vybavených, a tak není nic jednoduššího než je navštívit. Samotný tisk je tam pak otázkou několika desítek až stovek korun.

nor, zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu 3D tiskárna

Důležité Události

Píše se na Deník.cz