Mateřská škola

Učitel ze školky? Takhle na muže v ženské profesi reagují děti i rodiče

Přestože se ve statistikách Českého statistického úřadu za rok 2017 muži-učitelé v mateřských školách skoro nevyskytovali, mohl by tento trend brzy nabrat zcela opačný směr. Přibývá totiž školek, které se ve svém učitelském sboru snaží o genderovou vyváženost. Jak se k tomu ale staví rodiče a samotné děti?

Mnozí si vybaví komedii z 90. let s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli. Jako Policajt ze školky působí mezi mrňousy velmi neohrabaně. Nakonec si ale děti získá na svou stranu. I v Česku se muži začínají ve školkách objevovat.

Podle rodičů i učitelů jde rozhodně o pozitivní krok. Muži učitelé totiž dávají kolektivu, ve kterém jsou přítomny i učitelky, větší pocit bezpečí. Dětem pak mohou učitelé obohatit program o další aktivity, které by jinak v čistě ženském kolektivu nikdo nepodnikal.


"Mému synovi vyhovuje pan učitel co se týče třeba sportu, protože s panem učitelem chodí na sportovní kroužek," vyjmenovala jednu z výhod maminka, která dala své dítě schválně do genderově vyvážené školky.

To, že učitelé mohou být v mnohých ohledech přínosem, potvrzují i děti ve školce, kam jsme se vydaly. Nejvíc ocenily třeba lyžařský výcvik právě s učiteli nebo jejich větší "hravost".


Bez ženských zástupkyň se ale samozřejmě školky neobejdou. Samy učitelky však u mužů nevidí konkurenci, ale rovnocenné partnery. "Bouráme tyhle zažité předsudky a věříme, že danou aktivitu, co se týče přebalování dětí nebo zatloukání hřebíků, zvládnou stejně dobře muži i ženy," vysvětlila redakci TN.cz Jana Lišková, zástupkyně ředitele MŠ Jahoda, kde mají právě genderově vyvážený personál.

Související obsah

A podobně reaguje i mužský zástupce z téže školky. "Přijde mi to přirozené a přece jenom protože jsou muži větší hračičkové, tak si myslím, že v některých směrech mohou dětem rozumět lépe než ženy," upozorňuje učitel Karel Pavlík.

Přítomnost mužských učitelů oceňují především chlapci, protože jim to umožní mít mužský vzor od dětství - alespoň tak argumentuje ředitel MŠ. Ovšem ani holčičky nepřijdou zkrátka - právě proto je prý ideální mít kombinaci nejenom pohlaví, ale také různých talentů a schopností tak, aby si dítě odneslo ze školky co nejvíc cenných zkušeností.

nor, zam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz