žaloba

Huawei žaluje vládu USA. Kvůli zákazu používat výrobky firmy!

Čínská společnost Huawei podala žalobu na americkou vládu. Výrobci telekomunikačních technologií vadí zákaz, kvůli kterému zdejší úřady nesmějí výrobky firmy používat.

Huawei tvrdí, že zákaz je nepodložený a že americká administrativa neposkytla jediný důkaz, kterým by vystavenou stopku podložila. Firma zároveň popřela, že by měla vazby na čínskou vládu.

USA ke kroku přistoupily kvůli obavám o národní bezpečnost. Zároveň také tlačí na své spojence, aby se zachovali podobně, připomíná BBC.

"Americký Kongres opakovaně nedokázal předložit důkazy ospravedlňující zásah proti našim produktům. Proto nám nezbývá nic jiného, než podniknout tento krok jako poslední linii obrany," uvedl ředitel Huaweie Kuo Pching.

Dodal, že zákaz je nejen nezákonný, ale Huwei se kvůli němu také nemůže účastnit férové hospodářské soutěže, což podle něj vede k poškozování amerických zákazníků.

Je otázka, zda Huawei zažaluje i další země. Terčem se může potenciálně stát i Česko, protože Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal na sklonku minulého roku varování před používáním technologií Huawei a další čínské firmy ZTE.

Iniciativu NÚKIBu dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman, do úřadu si v minulosti rýpl i premiér Andrej Babiš.

Připomeňte si kauzu v lednové reportáži TV Nova:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz