Andrej Babiš

Čeští politici chválí Babiše v Bílém domě. Monika popsala dárek

Setkání premiéra s Donaldem Trumpem hodnotí většina českých politiků pozitivně. Například podle ministra vnitra Jana Hamáčka probrali všechna očekávaná témata a setkání prý nasvědčuje tomu, že je o Česko ze strany Spojených států zájem. Podle jiných se ale na všechny problémy Česka nedostalo.

Český Trump se setkal s opravdovým Trumpem - tak návštěvu českého premiéra v Bílém domě komentují zahraniční média. Podle některých ke schůzce dopomohl fakt, že si jsou státníci v mnohém podobní.

Na schůzku reagovala také poradkyně amerických prezidentů a česká rodačka Eliška Hašková- Coolidge. "Myslím, že je úžasné, že se to povedlo právě tento den. Že se povedla ta schůzka nejen mezi premiérem a prezidentem, ale i mezi ženami," říká.

Monika Babišová dělala společnost Melanii Trumpové, když jejich muži jednali. "My jsme mluvili o Bílém domě, o interiérech, o charitě. Bavily jsme se o rodiče, o našich manželech," vypočítala Babišová.

Prozradila také, co obdržela za dárek. "Dostala jsem, myslím, šátek. Popravdě jsem ale ještě neměla čas ho rozbalit, ale můj manžel ho rozbalil," přiznala.

Čeští politici si schůzku vesměs chválí. "Je to potvrzení velmi dobrých vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou," ocenil ministr vnitra Jan Hamáček.

"Téma zahraničního obchodu tam zaznívalo velice silně. To je pro nás důležité. Chybí nám pořád bilaterální dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy o volném obchodu," upozornil místopředseda ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Související obsah

Setkání českého premiéra s americkým prezidentem v Bílém domě považuje většina stran za úspěch. Někteří politici ale zmínili, že premiér nebyl dostatečně připravený.

"Mělo být jedno, dvě témata, na která měl být dobře připraven. A na to téma, které se nejvíce týká České republiky, to je otázka cel, se ukázalo, že on připraven nebyl," kritizovala místopředsedkyně TOP 09 Helena Langštádlová.

"Trochu bych čekal, že tam budou nějaké zmínky o spolupráci v oblasti ochrany klimatu, protože momentálně v tom Evropa potřebuje pomoc od Spojených států," přidal se místopředseda České pirátské strany Mikuláš Peksa.

"Pro nás je to zklamáním, protože Andrej Babiš tu příležitost vůbec nevyužil. Ty problémy, které tam bylo nutné řešit pro Českou republiku, řešeny nebyly," uvedl předseda SPD Tomio Okamura.

V Bílém domě se mluvilo o energetice nebo kybernetických hrozbách. To si česká opozice pochvaluje. "Já tam vidím jeden důležitý moment, a to že byly oceněny činnosti práce našich tajných služeb," sdělil předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

"Myslím, že schůzku pana premiéra s prezidentem Trumpem lze považovat za úspěšnou, především v oblasti národní bezpečnosti," prohlásil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

Podle komunistů se dopady jednání českého premiéra v Bílém domě projeví až s odstupem času. "Je samozřejmě otázka, jestli to bude ve prospěch rozvoje ekonomiky České republiky a rozšíření vztahů mezi USA a Českou republikou," doplnil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Linda Nguyenová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz